Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата иницира постапка за одземање на државјанството на Александр Онишченко

  Владата ја информира јавноста дека согласно членот 14 од Законот за државјанство на Република Северна Македонија, побара да се започнат активности за поништување на решението за прием во државјанство на Северна Македонија за лицето Александр Онишченко. Владата го иницираше барањето за одземање на државјанство на Онишченко, по одржаната владина седница на којашто Агенцијата за […]

Вести Македонија Ударни вести

Уставниот суд поведе постапка за Одлука со која е донесен ДУП на општина Центар во 2014 година

  Уставниот суд на денешната седница одлучи да поведе постапка за Одлуката за донесување на ДУП од Советот на општина Центар од 18 јули 2014-та година, соопштија од судот. Основната причина поради којашто Судот се одлучи за поведување на постапка е дека оспорената Одлука не била донесена со потребно мнозинство, согласно Законот за локална самоуправа. […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ограничени маржи и за млечни производи

  Владата на 87-та седница донесе Одлука за дополнување на одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. Со оваа одлука, на предлог на Министерството за економија, се замрзнува маржата и за млечните производи: урда, крајво бело сирење и мешано бело сирење, кашкавал, кисело млеко и павлака и јогурт, за коишто се ограничува највисока […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Донесена Одлука за одредување најмногу до 10% маржа за вршење трговија на струја

  На денешната 80-та седница, Владата донесе Одлука за посебни услови за трговија на одделна стока, според која се определува највисоката трговска маржа како посебен услов во трговијата на пазарот со електрична енергија. Највисоката трговска маржа на електричната енергија за сите трговски друштва и трговци поединци кои вршат трговија на пазарот со електрична енергија, на […]

Вести Македонија Ударни вести

Предложени поедноставени процедури за поставување фотонапонски централи

  Членовите на Владата на Република Северна Македонија денеска во рамки на редовната 75-та седница, на која согласно своите надлежности разгледа повеќе точки од својата програма за работа и од интерес на граѓаните, откако го разгледаа и усвоија, Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за градење, кој ќе биде доставен во собраниска процедура по […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Донесени одлуки за кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија во Град Скопје и електрична енергија на целата територија надржавата

  Владата донесе одлуки за постоење на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија на подрачјето на Град Скопје и во снабдувањето со електрична енергија на целата територија на РС Македонија. Првата Одлука се донесе заради недостиг на топлинска енергија, можноста за користење на алтернативно гориво и состојбите на пазарот на топлинска енергија. Додека втората […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ВЛАДА: Со новото праведно тарифирање, оние кои трошат помалку ќе плаќаат помалку струја

  Во услови на енормен раст на цената на електричната енергија на светските берзи, за заштита од ценовен шок, од 1 јули стартува тарифната реформа за пресметка на цената на струјата. Тоа значи еден вид на праведен данок, оние кои што трошат помалку, ќе плаќаат помалку, за разлика од оние кои што трошат повеќе ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ бензините поскапуваат за 1,5 денар

  РЕК информира дека од полноќ се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,09% во однос на одлуката од 12.05.2022 година. Малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се намалуваат за 1,00 ден/лит, додека малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 […]

Вести Македонија Ударни вести

Укинати се задолжителните сертификати за имунизација или прележаност од КОВИД-19 при влез во земјата

  Владата на редовна седница донесе одлука да ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и предлогот на Главниот координативен штаб, со која престанува да важи обврската на домашните и странските државјани кои влегуваат во нашата земја на граничниот премин задолжително да приложат сертификат за извршена вакцинација, сертификат за прележан КОВИД-19 во последните 180 […]

Вести Македонија Ударни вести

Од денес стартува исплатата на минималната плата од 18.000 денари

  Од денес, 80.000 вработени, наши сограѓани, работници во различни дејности и индустрии, земаат 18.000 денари минимална плата според последните законски измени и дополнувања за раст на минималната плата од март годинава. Владата во дијалог со бизнис заедницата, синдикатите и сите засегнати страни во изминатиот период постигна договор за зголемување на најниските плати, а утврдена […]