Вести Македонија Ударни вести

Владата ја усвои Предлог-одлуката за прогласување на дел Малешево за заштитен предел

  Владата ја усвои Предлог-одлуката за прогласување на дел од Малешевските Планини за заштитено подрачје во категорија V – заштитен предел, со што територијата на заштитени подрачја на ниво на државата се зголеми на 13,8%, информира министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини.     Површината на идното заштитено подрачје – Заштитен предел […]

Вести Македонија Ударни вести

Нова владина одлука: Се спречува злоупотребата на службени возила

  На вчерашната седница на Владат беше донесена нова одлука со која се дефинира и регулира користењето на службените возила во сопственост или користење на државата. Со одлуката се опфатени носителите на јавни функции именувани од страна на Владата, односно сите директори и вработени во државната управа и во министерствата. Одлуката ќе важи и за […]

Вести Македонија Ударни вести

Свадби ќе се организираат и во затворен простор до максиумум 250 гости

  На предлог на Министерството за економија, Владата денеска донесе одлука од 1 јули да се дозволи организирање на свадби и во затворени простории со максимум 250 лица, но не повеќе од 40% од капацитетот на просторот, објави на својот Фејсбук профил министерот за економија Крешник Бектеши. Оваа одлука ќе почне да се применува од […]

Вести Македонија Ударни вести

Влада: Одобрен е превоз на патници со максимален капацитет на превозните средства

  Владата на вчерашната 81. седница, ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници со максимален капацитет од 100% на сите превозни средства со максимално почитување на мерките и протоколите за заштита од КОВИД-19, со обврска превозниците одговорно да ги спроведуваат и контролираат мерките за лична заштита заради превенција […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Целосно се укинува полицискиот час

  Владата на 79-та седница донесе одлука да се укине „полицискиот час“ и ограничувањето на работното време на угостителските објекти на 16 јуни и да се дозволат настаните повторно да се одржуваат на отворено. Одлуката е објавена во Службен весник пред полноќ и со тоа сите одлуки на Владата стапуваат во сила во 00:00 часот. […]

Вести Изјави Македонија

ДУИ:Денеска не донесовме одлука,Груевски ќе го врати мандатот

ДУИ започна сеопфатен процес на консултации со членството но и со наши пријатели од партијата и меѓународната заедница за петте предлози на Али Ахмети како можни после изборите. Дебатата беше конструктивна за да се донесе најздравата одлука. Едногласно заклучивме дека таа дебата не може да биде исцрпена денеска и немаме аргументи да се определиме за […]