Вести Изјави Македонија

Спасовски на средба со младите од Куманово

  “Се грижиме за подобри животни услови за младите,ја намаливме невработеноста и обезбедивме 15 милиони евра за субвенционирани оброци за 40.000 студенти”, изјави Оливер Спасовски во Куманово „Вие сте нашата иднина, а ние имаме обврска да ви ги обезбедиме сите европски стандарди и да застанете рамо до рамо со вашите врсници ширум Европа и светот. […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на министерот Спасовски со рускиот амбасадор Сергеј Александрович Баздникин

  Денеска во Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија, се одржа средба помеѓу Министерот за внатрешни работи на Република Северна Македонија г. Оливер Спасовски и Амбасадорот на Руската Федерација Н.Е. Сергеј Александрович Баздникин со придружна делегација.     На средбата се разговараше за унапредувањето на меѓусебната билатерална соработка, при што од руската страна […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски во Охрид ги отвори Синдикални игри и средби на претставниците на МПС

  Денеска во Охрид, министерот Оливер Спасовски на покана од претседателот на МПС Марјан Кицев а во присуство на претседателот на Европските полициски Синдикати Рикардо Валадас, државната секретарка во МВР Магдалена Несторовска, градоначалникот на Охрид Константин Георгиески, директорот на Агенцијата за национална безбедност Виктор Димовски, заменик директорката  на Агенцијата за разузнавање  Александра Бакреска Додовска и […]

Вести Македонија Ударни вести

Одбележани 20 години од формирањето на Единица за брзо распоредување

  Денеска во Полицискиот центар Ѓорче Петров се одржа свечената церемонија на која Министерството за внатрешни работи одбележа уште еден јубилеј – 20 години од Единицата за брзо распоредување. Дводецениските резултати на оваа единица, без која не може да се замисли полициското работење, благодарение на актуелното раководство на МВР, за прват се валоризираа и во […]

Вести Македонија Ударни вести

Учество на Спасовски во „Правна поддршка на ранливи жртви на насилни кривични дела“

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска со свое обраќање учествуваше на завршната конференција на проектот „Правна поддршка на ранливи жртви на насилни кривични дела“, имплементиран од Македонското здружение на  млади правници и проектниот  партнер СОС Детско село  Северна Македонија, на која земаа учество и министерот за правда Бојан Маричиќ, министерката за труд и […]

Вести Македонија Ударни вести

Промовирани нови 50 ласерски радари за потребите на сообраќајната полиција

  Денеска во Министерството за внатрешни работи, министерот Оливер Спасовски  со најблиските соработници присуствуваше на промоцијата и презентирањето на новите ласерски радари наменети за потребите  на сообраќајната полиција  опремени со уред  за ноќно снимање, далеку посупериорни од досегашните. Набавката вредна 21.257.175 денари е направена согласно побарувањата, односно потребите на Единиците за сообраќај во МВР, следствено […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски им оддаде почит на бранителите на спомен обележјето во Берово

  Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со директорот на  Бирото за јавна безбедност  Сашо Тасевски, градоначалникот на општина Берово,  Звонко Пекевски, претседателката на Одборот за подигање на спомен обележје, претставници од  Владата на Република Северна Македонија, претставници од Одделот за специјални полициски операции  и семејствата на бранителите присуствуваа на откривањето на спомен обележје […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

На 4.471 вработени во МВР денеска ќе им биде исплатена бонус плата

  Денеска на 4.471 вработени во Министерството за внатрешни работи, кои оствариле над 150 часови прекувремена работа во текот на 2020 година, ќе им биде исплатена бонус платата во поединечен нето износ од 27.182 денари, објави министерот Оливер Спасовски. За оваа намена од буџетот на МВР издвоивме 121.530.722 денари, односно 135.033.142 денари во вкупен бруто […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Министерот Спасовски се вакцинираше во Вакционалниот пункт во Куманово

  “Денеска ја завршив мојата граѓанска, но и лична должност и одговорност – се вакцинирав овде, во Вакционалниот пункт во Куманово. Тоа е граѓанска одговорност на секој граѓанин, имајќи  предвид со што се соочивме со пандемијата со ковид-19. Навистина, само вакцинцијата и имунизацијата на населението може да помогне да ја победиме оваа болест“, рече министерот […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Оваа интерпелација претставува реален приказ на изместениот систем на вредности на опозицијата

  Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, на почетокот на своето обраќање пред пратениците на седницата за негова интерпелација, која беше предложена од неколку пратеници од опозицијата, истакна: „Почитувани, сепак морам да констатирам дека  денеска имаме една, благо кажано, чудна интерпелација? Зошто чудна, ќе се запрашате? Затоа штое поднесена заради успех во една акција, а […]