Вести Македонија Ударни вести

МВР со современа форензичка лабораторија есенција на полициско-истражителското дејствување

  МВР ќе добие целосно нова зграда за потребите на Одделот за криминалистичко-технички испитувања и вештачења, придобивки ќе има и правосудниот систем бидејќи услугите кои ги нудат форензичките лаборатории се клучни во сите постапки на судовите и обвинителствата, но најголем бенефит ќе имаат граѓаните.     Новите простории ќе обезбедат доволен простор за складирање, третирање, […]

Вести Македонија

Средба на министерот Спасовски со претставници на Групацијата за оружје при Стопанската комора

  Денеска во Министерството за внатрешни работи се одржа средба помеѓу министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и претседателот на Групацијата за оружје, екплозивни и опасни материи, пиротехнички средства и програма за воена и цивилна намена, Димитар Мангутов. Претставниците на Групацијата побараа да се разгледа можноста за предлог на нов Закон за оружје и Закон […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Сообраќајните контроли даваат резултат – намален бројот на сообраќајни незгоди

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска беше гостин во емисијата „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ, каде во фокусот на вниманието беа зајакнатите акциски контроли во областа на сообраќајот што се реализираат во сите градови, со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот и подигнување на свеста кај граѓаните од потребата за почитување на сообраќајните […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Нула толеранција за насилниците!

Денеска Одделот за внатрешна контрола, криминалистички стандарди и професионални истраги во МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција- Одделение за истражување и гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања поднесе кривична пријава против П.Г., полициски службеник вработен во СВР Битола поради основано сомнение дека сторил кривично дело […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Во вонредна состојба не престанува животот,стопанството и економијата нормално ќе функционираат

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Оливер Спасовски на денешните прес-конференции на кои доминираше предлогот за воведување на вонредна состојба, потенцираше дека со нејзиното воведување не значи дека по автоматизам ќе се воведат рестрикции на слободите и движењето на граѓаните. „И во вонредна состојба не престанува животот. Нашата идеја е што е можно повеќе […]

Вести Изјави Македонија

Спасовски: МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера при правото на гласање

Почитувани граѓани, Во недела секој од нас има можност да го искористи своето уставно право, суверено и самосвесно да одлучуваме за нашиот сопствен избор. Министерството за внатрешни работи, согласно своите надлежности го следи целиот изборен процес, а се со една единствена цел – денот на гласање да мине мирно, непречено и достоинствено како што прилега […]

Вести Македонија Ударни вести

СДСМ и ДУИ вечерва ќе го објават името на консензуалниот кандидат

СДСМ и ДУИ веќе постигнале договор за консензуален кандидат за претседател, но вечерва ќе се одржи и конференција на која ќе се објави името на кандидатот. Во текот на денот ќе се одржи и средба со ДПА и „Алтернатива“ и ако овие две партии се договорат да застанат зад истата коалиција, тогаш и нивните лидери […]

Вести Македонија

Одложени двете собраниски седници

Од Собранието на Македонија информираат дека се одложуваат за денеска закажаните 86. и 88. седница, но не ги наведуваат причините. Неофицијално од СДСМ денеска не се појавиле на редовната координација кај претседателот на Собранието, Талат Џафери, во знак на револт оти Џафери го проби рокот и не го стави на гласање одземањето на имунитетот на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ИЗЈАВИ: СПАСОВСКИ – Одговорно тврдам дека веќе не се прислушува нелегално

„Одговорно тврдам дека веќе не се прислушува нелегално и за тоа може да имаме експертски контроли, собраниски контроли во секое време. Ние стоиме на располагање и сме отворени, врз основа на законските прописи, да се направат такви контроли“. Изјави, Оливер Спасовски

Интервју Текстови Топ теми Ударни вести

ИНТЕРВЈУ: ОЛИВЕР СПАСОВСКИ – МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ НА РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА

ДЕНЕС: Уште не се поминати 100-те дена од вашето министерување во МВР, но може да се забележи големата транспарентност на министерството во извршувањето на досегашните акции со изјави, приемот и соработката со медиумите. До сега имате прифатено повеќе интервјуа и не ги селектирате медиумите, што за разлика од досегашната соработка со ова министерство беше една […]