Вести Македонија Ударни вести

ЗНМ и СЕММ со пријава до МВР за ширење на говор на омраза на ФБ страната на Канал 5

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) по пристигнатите пријави од страна на колеги и колешки денеска ќе поднесат пријава до Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР. Конкретно, станува збор за објава на веб страната Канал 5 од 17-ти септември, со наслов ,,Нервозен арачиновец […]

Вести Македонија

Кривична за криумчарење мигранти и стероидни ампули без документација

  На 27.07.2023 во 18.30 часот на Граничен премин „Деве Баир“, полициски службеници од Отсекот за прекуграничен криминал, странци, миграции и реадмисија при Регионалниот центар за гранични работи Исток го лишиле од слобода З.В.(51) од Република Албанија, со бугарска патна исправа.   При контрола, извршена од полициските службеници со екипа од мобилната царина, во автобусот […]

Вести Македонија Ударни вести

Пронајдена поголема количина прехранбени артикли со изминат рок на траење

  На 01.02.2023 во 11.00 часот, полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода А.Б.(43) од село Арачиново, скопско, затоа што при контрола во возилото „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени околу 200 килограми прехранбени артикли со изминат рок на траење.   Исто така, подоцна била извршена контрола и во […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за злоупотреба на службена положба за поранешен градоначалник

  СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Ј.П.(53) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело  „злоупотреба на службената положба и овластување”. Пријавениот, во својство на овластено лице – градоначалник, во периодот од 2011 до 2015 година во повеќе наврати ја злоупотребил својата службена положба […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава до ОЈО Скопје

  Управата за финансиска полиција денеска поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје во која се опфатени сите обвинители, за кои сметаат дека постојат основи на сомнение за сторени кривични дела при постапување во предметот по кој беше извршен претресот во Управата. Финансиската полиција објави дека обвинителите доставиле до судот лажни податоци за да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Родители си ја продале ќерката на Белгиец – приведени три лица

  Предметен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Министерството за внатрешни работи, донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против три лица. Со преземените дејствија постои основано сомнение дека обвинетите сториле кривично дело – „Трговија со дете“ по чл. 418-г од Кривичниот законик. ​Во […]

Вести Македонија Ударни вести

ДИЖС: Како да пријавиш загадување во 2 чекора?

  Отсега граѓаните можат да пријават загадување до Државен инспекторат за животна средина електронски и едноставно, што значително го олеснува процесот на брзо добивање и евидентирање пријави и навремено реагирање од страна на инспекторите.     Пријавувањето е со испраќање порака преку: Facebook страницата на Државен инспекторат за животна средина, Е-адресата prijavi@sei.gov.mk;  Веб-страницата www.sei.gov.mk;  Преку полето […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Манчевски: Административците да пријават секаков вид изборен притисок

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски ги повикува сите вработени во јавната администрација да реагираат и да пријават било каков притисок поврзан со Локалните избори и ветува дека Министерството веднаш ќе ги провери пријавите. – До сега до Министерството не пристигнала ниту една пријава, но рано е да се кажа дали ќе има […]