Вести Изјави Македонија Ударни вести

Вело Марковски ја презентираше неговата изборна програма за Претседател

  Денеска Проф. д-р Вело Марковски ги презентираше неговите главни ставови врз кои ќе се темели неговата изборна програма за Претседател на Македонија. “Се вклучувам во претстојните избори за Претседател на Македонија како независен кандидат. Одлуката ја донесов после многу средби, разговори и поддршка од голем број наши граѓани. Не може да седиме и да гледаме како […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Филмови во КИНОТЕКA

  Разновидност – тоа е карактеристиката на филмската понуда на Кинотека за месец октомври. Зошто? Затоа што има филмови од разни кинематографии, со различни датуми кога се создадени, со различен естетски дискурс, од различни жанрови. Сепак доминира играната форма, која е и најпопуларна. Нема да погрешиме ако го издвоиме творештвото на познатиот и ценет германски […]

Алтернатива Настани Ударни вести

На Фестивалот „МакеДокс“ 75 документарни филмови

  Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ во своето 14. издание ќе се одржи од 17 до 24 август во Скопје и по тој повод на 10 август, на платото пред Младинскиот културен центар, се одржа прес-конференција на која беше објавена комплетната фестивалска програма. На прес-конференцијата се обратија Дарко Набаков, извршен директор на фестивалот, Петрула […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Усвоени стратегиите за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам 2023-2027

  Владата на 154-та седница, одржана на 16 мај, ги разгледа и усвои Национални стратегии за спречување на насилен екстремизам и борба против тероризам пропратени со Акциски планови, 2023 – 2027 година. Координацијата за изработката на стратешките документи беше водена од страна на Националниот комитет за спречување на насилен екстремизам и борбата против тероризмот. Имајќи […]

Алтернатива Настани

Кинотека: Пролетта сигурно се филмовите на Милош Форман

  Целосна кино програма за месец април! Се гледаме на филм! Сте помислиле ли некогаш дека одредено годишно доба може да се илустрира со филмовите на некој филмски режисер? Или, обратно, сеедно.   Еве, зимата можеби асоцира на Ингмар Бергман, есента можеби на Андреј Тарковски, летото на вестерните на Џон Форд, или, пак, нивната „шпагети“ […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Програма на КИНОТЕКА во март месец

  ФИЛМОВИ ШТО „ТЕЖАТ“ СТОТИЦИ НАГРАДИ НА МАРТОВСКАТА КИНОТЕЧНА ПРОГРАМА 1 МАРТ (СРЕДА), 17:00 ч., 3 МАРТ (ПЕТОК), 17:00 ч., 11 МАРТ (САБОТА), 17:00 ч., 18 МАРТ (САБОТА), 17:00 ч., НАЈДОБРИОТ РОДЕНДЕН ДОСЕГА (Best Birthday Ever) Анимиран филм, Германија / Холандија / Шведска, 2021, 74 мин., колор, ДЦП Режија: Микаел Екблад (Mikael Ekbladh). Сценарио: Ротројт Сузане Бернер, Аје […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

41. издание на Скопскиот џез фестивал во НОБ и МКЦ

  41 издание на Скопскиот џез фестивал, годинава ќе се одржи од 13 до 16 октомври. Фестивалот годинава е сочинет од 10 концертни настапи и еден документарен филм. Програмата е извонредно силна, внимателно составена и исполнета со низа ексклузивни настапи на некои од најголемите имиња на современиот џез и креативната музика денес:       […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“СÈ ПОМИНА ДОБРО” во Кинотека на 11 и 18 август

  “СÈ ПОМИНА ДОБРО” во Кинотека на Северна Македонија 11 АВГУСТ (ЧЕТВРТОК), 18:00 часот и на 18 АВГУСТ (ЧЕТВРТОК), 18:00 ч. Игран филм, Франција / Белгија 2021, 113 мин., колор, ДЦП   Режија: Франсоа Озон (François Ozon)   Сценарио: Франсоа Озон, Филип Пјацо (François Ozon, Philippe Piazzo) Улоги: Софи Марсо, Андре Дисолие, Жералдин Пелас, Шарлот […]

Вести Македонија Ударни вести

Влада: Програма за задолжителна имунизација на населението за 2022

  Владата на вчерашната 132 седница ја донесе Програмата за задолжителна имунизација на населението во Северна Македонија за 2022 година, која се носи секоја година и која ја опфаќа вакцинацијата на лица на одредена возраст, која се спроведува континуирано, во текот на целата година против: акутен вирусен хепатит Б (Hepatitis B), туберкулоза (Tuberculosis), заболувања предизвикани […]

Алтернатива Настани

Програма на КИНОТЕКА: ЛОВ НА ФИЛМСКИОТ ОКТОМВРИ

  Има една стара изрека која тврди дека најмногу се лаже пред секс, за време на политичка кампања и по лов. А, како тoа изгледа кога во прашање се филмовите? Американските продуценти, на пример, пред триесеттина години ловеа (и) политички поени со ЛОВОТ НА ЦРВЕНИОТ ОКТОМВРИ (The Hunt for Red October, 1990) на Џон МекТирнан […]