Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем

  ОВР Кочани до Основното јавно обвинителство Кочани, ќе поднесе кривична пријава против С.А.(41) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ казниво по член  394 – г од Кривичниот законик. Според пријавеното, во текот на 2022 година, на социјалната мрежа […]

Вести

Црвениот крст на САД се извини поради „расистичкиот“ плакат

Проблемот е што речиси сите бели деца на плакатот се однесуваат во склад со безбедосните правила, додека речиси сите црни деца се однесуваат спротивно на правилата ЊУЈОРК (АА) – Црвениот крст на САД во понеделникот јавно се извини поради плакатот кој го објави во врска со сигурноста на базените, кои многумина го доживеаа како расистички, […]