Вести Македонија

Штипјани денеска ќе донираат за казнетите членови на „Шарената револуција“

Кутија за донации денеска ќе биде поставена во кафулето „Карма кафе“ во центарот на Штип, каде граѓаните ќе може да дадат свој прилог за плаќање на паричните казни од вкупно 1.300 евра, што им беа одредени на учесници во „Шарената револуција“ во градот. На социјалните мрежи е објавен повик да им се помогне на тројцата […]

Вести Македонија

„Шарената револуција“ побара граѓанскиот сектор да се вклучи во преговорите

Не веруваме во пржинскиот модел на преговори зад затворени врати, без граѓаните да знаат што се случува, изјави студентот Демијан Хаџи-Ангелковски пред Собранието, каде што беа собрани демонстрантите на вечерашниот протест на „Шарената револуција“. Тој го повтори барањето граѓанскиот сектор да биде вклучен во преговорите бидејќи, како што истакна, во неговите редови има експерти кои […]