Алтернатива Настани

Концертот „Вруток“ на Факултетот за музичка уметност го отвора 44. „Скопско лето“

  Со концертот на Факултетот за музичка уметност насловен “Вруток“ вечерва на првиот ден на летото и Светскиот ден на музиката, 21 јуни, во фоајето на Националната опера и балет, се отвора 44. издание на културната манифестација „Скопско лето“. Програмата, на манифестацијата што секоја година традиционално се одржува од 21 јуни до 31 јули е […]

Алтернатива Настани

“ЛАГАТА” од Флоријан Зелер на Скопско лето

  „ЛАГАТА“ во рамки на Скопско лето, 23 јуни, МНТ, Автор: Флоријан Зелер Режисер: Бесфорт Идризи   Преведувач на драмскиот текст: Офелија Ковилоска Сценограф: Крсте С. Џидров Костимограф: Роза Трајческа-Ристовска Автор на музиката: Игор Василев-Новоградска   УЛОГИ: Павле – Јордан Симонов, Родна – Габриела Петрушевска, Михаил – Оливер Митковски, Јована – Драгана Левенска   Премиера: […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Свечено отворање на 42.издание на фестивалот “СКОПСКО ЛЕТО 2021”

  Многубројни музички настапи, изложби, театарски претстави и филмска програма ќе понуди 42.издание на фестивалот „Скопско лето“, што секоја година традиционално се одржува од 21 јуни до 31 јули. Овој познат скопски културен фестивал почна вчеравечер, на првиот ден на летото и Светскиот ден на музиката, со изведба на операта без зборови „Од оркестарот за […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Топ теми Ударни вести

Свечено отворање на фестивалот “Скопско лето 2021”

  Свеченото отворање на 42-рото издание на манифестацијата „Скопско лето“ ќе се одржи утре, на 21. јуни, првиот ден на летото и светскиот ден на музиката „Fete de la Musique“.   Манифестацијата ќе се отвори со операта без зборови насловена „Од оркестарот за публиката“, којашто ќе се одржи во Салонот на Националната опера и балет, […]

Алтернатива Настани

Отворена културната манифестација „Скопско лето 2017“

Меѓународната културна манифестација „Скопско лето“ беше отворена синоќа со настапот на Омер Фарук Текбилек во Македонската опера и балет. Отворањето на Скопско лето 2017,  го означија уште два културени настани на улица Македонија, се одржа концертот „Летни ноти“ на Градскиот дувачки оркестар под диригентската палка на Хусеин Еминовиќ и беше поставена инсталација нa “Think reedom– […]