Вести Македонија Ударни вести

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ЦЕИ во Софија

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи учествуваше на состанокот на министри за надворешни работи на Централно Европската Иницијатива (ЦЕИ), чиј домаќин оваа година беше министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков во рамките на  бугарското претседавање со иницијативата.   Во фокус на дискусиите беше изнаоѓањето начини за помош и поддршка на Украина, преземање […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Министерката Петровска на вонреден состанок на НАТО во Брисел

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во седиштето на НАТО во Брисел, учествува на вонредниот состанок на министри за одбрана на НАТО Алијансата.     На вонредниот состанок покрај министрите за одбрана на земјите членки на НАТО, ќе учествуваат и министрите за одбрана на Украина, Грузија, Шведска, Финска и претставници на ЕУ. На состанокот […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Украина бара итен состанок со Русија и земјите-членки на ОБСЕ

  Украина побара итен состанок со Русија и земјите-членки на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ). Руската Државна дума денеска изгласа нацрт-резолуција за признавање на самопрогласените Доњецка народна република (ДНР) и Луганска народна република (ЛНР). Претседателот на Долниот дом на Парламентот, Вјачеслав Володин изјави дека документот веднаш ќе биде испратен до претседателот на Русија. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Се надеваме на што поскоро надминување на политичката криза во Бугарија

  “Убеден сум дека и на денешниот состанок ќе ги потврдиме заложбите на кои заеднички се обврзавме при нашата последна средба на Самитот организиран од Претседателот Сасоли, дека ќе работиме посветено на зајакнувањето и унапредувањето на нашите парламентарни демократии и нашата улога како институции за инклузивен меѓупартиски дијалог, на градењето консензус за клучните европски реформи […]

Вести Македонија Ударни вести

Османи одржа вонреден работен состанок со Амбасадорите акредитирани во ЕУ

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска одржа вонреден тематски работен состанок со Амбасадорите акредитирани во земјите членки на ЕУ и институциите поврзани со ЕУ, информираат од Министерство за надворешни работи. Состанокот се одржа на самиот почеток на словенечкото претседателство со ЕУ, што беше и главна тема на состанокот. „Следниот период, идните дипломатските делувања […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ:Состанок со коалицијата во 19 часот

Коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ ќе се состане вечерва во 19 часот. Сите коалициски партнери се повикани на состанокот, на кој најверојатно ќе биде соопштена одлуката за коалицирање со ДУИ, објави порталот МКД.МК од извори во коалицијата.   Претходно се очекува и партиските органи на ВМРО-ДПМНЕ да ја потврдат оваа одлука. Во тек е седница на претседателството на […]

Вести Македонија

Попоски на министерски состанок во Братислава

Заменик-претседателот на Владата и министер за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, од денеска е во дводневна посета на Братислава, каде ќе учествува на неформалниот состанок на министри за надворешни работи на земјите-членки на Европската унија и земјите-кандидати за членство во ЕУ: Македонија, Албанија, Црна Гора, Србија и Турција. Учеството на Попоски на состанокот […]