Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи свика засилен состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена

  Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи, Бујар Османи денеска е во работна посета на Виена, каде на негово барање се одржува засилен состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ. “Како Претседавач, свикав засилен состанок на Постојаниот совет на ОБСЕ во Виена. На состанокот, заедно со министрите за надворешни работи и други високи претставници […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши на состанок со претставници од ланците на супермаркети

  „По конструктивна дебата со најголемите супермаркети во земјава заеднички се согласивме дека има простор за намалување на цените на основните прехранбени производи и како добра воља и како општествено одговорни компании тоа го прифатија“ кажа министерот за економија Крешник Бектеши по денешниот работен состанок со претставници на најголемите супермаркети во државата. Како што појасни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Започна состанокот на лидерите на земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони

  Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Скопје е домаќин на состанокот на лидерите на земјите учеснички во Процесот Брдо-Бриони, заедно со претседателите на Република Хрватска и на Република Словенија, Зоран Милановиќ и Наташа Пирц Мусар. Во фокусот на денешните разговори се евроинтеграциите на државите од Западен Балкан, младинските политики и климатските промени. Во тој контекст, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски на 11. Неформален состанок на МВР: Границите на РС Македонија и целиот регион се контролирани

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во Порторож, Република Словенија, учествуваше на двете сесии од 11. Неформален состанок на министри за внатрешни во рамки на Брдо процесот, со обраќања и одговори на прашања од организаторите. Во рамки на првата сесија насловена „Патот напред кон регионалната соработка во борбата против криумчарењето мигранти“, министерот Спасовски истакна […]

Вести Македонија Ударни вести

Националните архиви од поранешна СФРЈ на работен состанок во Скопје

  На 30 март, во 11 часот во порта Македонија ќе се одржи состанок на директорите на националните архиви од државните сукцесори од поранешна СФРЈ, овластени од своите влади за спроведување на Анекс Д од Спогодбата за сукцесија, која се однесува на заедничкото архивско наследство од поранешна СФРЈ. Во 2001 година беше потпишана Спогодбата за […]

Вести Македонија Ударни вести

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ЦЕИ во Софија

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи учествуваше на состанокот на министри за надворешни работи на Централно Европската Иницијатива (ЦЕИ), чиј домаќин оваа година беше министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков во рамките на  бугарското претседавање со иницијативата.   Во фокус на дискусиите беше изнаоѓањето начини за помош и поддршка на Украина, преземање […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Министерката Петровска на вонреден состанок на НАТО во Брисел

  Министерката за одбрана Славјанка Петровска денеска во седиштето на НАТО во Брисел, учествува на вонредниот состанок на министри за одбрана на НАТО Алијансата.     На вонредниот состанок покрај министрите за одбрана на земјите членки на НАТО, ќе учествуваат и министрите за одбрана на Украина, Грузија, Шведска, Финска и претставници на ЕУ. На состанокот […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Украина бара итен состанок со Русија и земјите-членки на ОБСЕ

  Украина побара итен состанок со Русија и земјите-членки на Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ). Руската Државна дума денеска изгласа нацрт-резолуција за признавање на самопрогласените Доњецка народна република (ДНР) и Луганска народна република (ЛНР). Претседателот на Долниот дом на Парламентот, Вјачеслав Володин изјави дека документот веднаш ќе биде испратен до претседателот на Русија. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Џафери: Се надеваме на што поскоро надминување на политичката криза во Бугарија

  “Убеден сум дека и на денешниот состанок ќе ги потврдиме заложбите на кои заеднички се обврзавме при нашата последна средба на Самитот организиран од Претседателот Сасоли, дека ќе работиме посветено на зајакнувањето и унапредувањето на нашите парламентарни демократии и нашата улога како институции за инклузивен меѓупартиски дијалог, на градењето консензус за клучните европски реформи […]

Вести Македонија Ударни вести

Османи одржа вонреден работен состанок со Амбасадорите акредитирани во ЕУ

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска одржа вонреден тематски работен состанок со Амбасадорите акредитирани во земјите членки на ЕУ и институциите поврзани со ЕУ, информираат од Министерство за надворешни работи. Состанокот се одржа на самиот почеток на словенечкото претседателство со ЕУ, што беше и главна тема на состанокот. „Следниот период, идните дипломатските делувања […]