Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Средба на претседателот Пендаровски со поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан

  Претседателот Стево Пендаровски го прими поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, митрополит скопски, архиепископ охридски и македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан. На средбата се разговараше за актуелностите поврзани со решавањето на статусот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и надминувањето на црковниот спор. Претседателот Пендаровски уште еднаш изрази честитки […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на Пендаровски со претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри

  Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Унијата на Здруженија на медицински сестри – ЗМСТАС.     На средбата, која се реализира по повод одбележување на Меѓународната недела на сестринството, а во пресрет на 12 мај – Меѓународниот ден на медицинските сестри, претставниците на Унијата го запознаа претседателот Пендаровски за предвидените активности за одбележување […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски: Силна поддршка од САД за регионалните економско-енергетски иницијативи

  Премиерот Димитар Ковачевски во пресрет на свечената церемонија на започнување на реализацијата на изградбата на терминалот за течен природен гас во Александруполи, оствари средба со амбасадорот на САД во Грција Џефри Пајат, како и со амбасадорката на САД во Северна Македонија Кејт Мари Брнз.     На средбата присуствуваа и министерот за животна средина […]

Вести Македонија Свет Ударни вести

Џафери до Стефанчук: Ова се злодела на Русија, а ние ќе се приклучиме кон обнова на Украина

  Република Северна Македонија безрезервно се приклучи кон сите рестриктивни мерки преземени од меѓународната заедница кон Руската федерација и тоа ќе продолжи и понатаму да го прави, изјави претседателот на Собранието Талат Џафери, на средбата со претседателот на Врховната рада на Украина Руслан Стефанчук.     “Истовремено, Република Северна Македонија се приклучи кон иницијативата на […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски на средба со делегација од Организацијата на резервни офицери по повод 70-годишнио јубилеј

  Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Организацијата на резервни офицери на Република Северна Македонија (ОРОРСМ) по повод 70 годишниот јубилеј од формирањето на Организацијата.     На средбата, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековните активности и задачи на Организацијата, за нивната улога во одбраната и безбедноста, како и за соработката што ја остваруваат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Вархеји: Деблокадата на евроинтеграциите е потреба и моментот е сега

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, се сретна со Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување и соседска политика на ЕУ.     На состанокот е разговарано за актуелни прашања поврзани со предизвиците од војната во Украина и за европерспективите на […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Во денешниот глобален свет, никој не може да опстане ако нема сојузници и пријатели

  Претседателот Стево Пендаровски денеска во Цетиње, во рамки на официјалната посета на Црна Гора оствари средба со претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ, по што се одржа и заедничка прес-конференција на двајцата претседатели.     “Ова е моја прва официјална посета на Црна Гора како претседател на Северна Македонија, со која би сакал да […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Ангелов – Савада: Соработка во кризниот менаџмент

  Денеска директорот на Центарот за управување со кризи, г. Стојанче Ангелов, оствари работна средба со Неговата Екселенција, Хиронори Савада, Амбасадор на Јапонија во Република Северна Македонија во седиштетото на ЦУК во Скопје.       Беше разговарано за тековните состојби во рамки на националниот систем за управување со кризи, како и за планираните претстојни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Ескобар: Со САД стоиме рамо до рамо како стратешки партнер во интегративните процеси

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски за време на Економскиот форум Делфи во Грција, оствари средба со заменик-помошникот на државниот секретар на Соединетите Американски Држави за европски и евроазиски прашања и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар. На средбата Ковачевски и Ескобар разговараа за актуелната состојба во светски рамки, кризата предизвикана од воената агресија […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Едштадлер: Сега е совршен тајминг за почеток на пристапните преговори за Северна Македонија

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски на маргините на неговата работна посета на Република Грција, по повод учеството на Економскиот форум Делфи, оствари средба со австриска министерка за европски прашања, Каролин Едштадлер.     Премиерот Ковачевски и австриската министерка за Европа Едштадлер го изразија взаемното задоволство од одличните билатерални односи меѓу […]