Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски по инцидентот кај плоштадот Скендерберг: Ова е човекот кој требаше да ме убие

  На денешниот протест против францускиот предлог, се случи инцидент кај плоштадот Скендербег. Група составена од неколку лица почна да гаѓа со камења кон демонстрантите, додека тие мирно протестираа и пееја македонски песни, веејќи македонски знамиња. Полицијата ги растера насилниците. На својата официјална ФБ страна, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски напиша:     “Ова е […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Јаневски: Немаме мерни станици кои треба да покажат колку е загаден воздухот

  “Евидентно е дека произведената електрична енергија ја добиваме од Термо Електраната во Битола и ТЕЦ Неготино со загадување и јаглен од увоз, а мерните станици кои ги немаме треба да покажат колку е загаден воздухот во Македонија”, напиша директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски на својот официјален ФБ профил. […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Заев: Нека му е вечна слава на Конески, ќе го чуваме и негуваме споменот на него и неговото дело

  На денешен ден, 7 декември, во 1993 година, почина академик Блаже Конески. Животот и делото на Конески се судбински врзани и со раѓањето на македонска државност, напиша премиерот Заев на својот фб профил.   “Со неговата „Граматика на македонскиот литературен јазик“, заедно со останатите македонски лингвисти, учествуваше во кодификацијата на македонскиот јазик донесена во […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Маричиќ: Не можам да бидам рамнодушен по одлуката на судот

  “Како министер за правда, но пред се како човек и родител не можам да бидам рамнодушен по одлуката на судот, кој пресуди условна казна за сообраќајката во Охрид по која две момчиња починаа, а три девојки беа тешко повредени.   Очекувам праведна одлука на повисоките судови, а Судскиот совет будно да го следи целиот […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

Пановски: Јас сум против сертификати!

  “Јас сум воопшто против сертификати”, напиша д-р Пановски на својот фб профил. “Дека прележаните не треба да се вакцинираат, односно ако веќе се вакцинираат треба да се вакцинираат со една доза, кажано е повеќе пати. Властите тоа го имаат чуено повеќе пати и преку медиумите и преку социјалните мрежи. Значи мислењата и препораките се […]

Алтернатива Статуси

Колку од нас умеат да ги раскрилат своите крилја за да полетаат – Соња Р.Јовановски

    Колку од нас умеат да ги раскрилат своите крилја за да полетаат до местото каде што едно битие се обидува да ги исправи сите изместувања, несовршености…и колку од нас умеат сето доживеано и преживеано да го согледаат почнувајќи од кризата на човековото (наше) самоспознание …преку интуицијата и метафизичката теза за „креативната еволуција“, низ […]

Алтернатива Статуси

ФБ СТАТУС: АНА ГОЛЕЈШКА – Кога ќе си дојдеш дома

Кога ќе си дојдеш дома   Кога ќе си дојдеш дома, во онаа прва дома, кај што си ги надраснал душеците и каблите од фиксниот телефон. Кај што машината за перење има единствен звук, чергичето пред врата навистина посакува Добредојде и на фрижидерот има магнети од сите дестинации што паднале в дланка. Кога ќе си […]