Вести Македонија Ударни вести

Потпишан Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата и Макпетрол по пат на спогодба

  По консултации со експерти од областа на енергетиката и правото, претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за решавање на спорот помеѓу Владата на Република Македонија и Макпетрол АД Скопје по пат на спогодба. Претседателот Пендаровски смета дека донесувањето на законот е во јавен интерес бидејќи државата ќе стане сопственик […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Вакцините за КОВИД-19 се очекуваат во првите месеци од 2021 година – вакцините се безбедни

  На денешната прес-конференција, на која портпаролите на Владата информираа за заклучоците и одлуките од вчерашната 32-ра седница, на прашањето во врска со набавката и пристигнувањето на вакцината против КОВИД-19 беше одговорено дека се користат сите инструменти, вклучувајќи го и КОВАКС механизмот, кој беше прв на располагање.     „Веќе се обезбедени 833.000 вакцини за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Дополнителни рестриктивни мерки во периодот од 18 декември до 20 јануари

  Владата на денешната редовна 30-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, поддржани и од Главниот координативен штаб за дополнителни рестриктивни мерки во периодот од 18 декември до 20 јануари. Согласно овие препораки, Владата донесе измени и дополнувања на Одлуката за превентивни препораки, времени мерки, наредени мерки, наменски протоколи, планови и алгоритми […]

Вести Македонија Ударни вести

ЈО ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО за исплата на платите

  На седница на Владата усвоена е информацијата за извршување на одлуката на Уставниот суд на Република Северна Македонија во однос на спроведувањето на поништувањето на поединечните акти и дејствија преземени врз основа на Уредбата со законска сила за јавнообвинителските службеници, истражителите и другите вработени во Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Владата издвои 54 милиони денари за награда на здравствените работници

  Со ребаланост на Буџетот, Владата ќе издвои 54 милиони денари за награда на сите здравствени работници кои се вклучени во третманот на пациентите заболени од Ковид 19 вирусот. Парите ќе бидат наменети за вработените во Ковид центрите во Скопје и во болниците во останатите градови низ земјава. Овие 54 милиони се дел од вкупно […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Донесени нови мерки на Владата за спречување и ширење на Коронавирусот

  Владата на вчерашната седница го разгледа и го усвои Записникот од Четвртиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на Коронавирус COVID-19, одржан на 19 март 2020 година. Истовремено, согласно предлозите изнесени во расправата на седницата, ги усвои следниве заклучоци: 1. Се забранува […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Згрижување и материјална помош за филмската екипа на „Медена земја“

  Владата на вчерашната седница донесе повеќе заклучоци за оддавање достојно признание на авторите на филмот „Медена земја“, кој по серијата највисоки меѓународни филмски признанија, е номиниран за највисоката филмска награда „Оскар“ во две категории. Како признание за овој најголем филмски успех на македонските филмски уметници и протагонисти на филмот „Медена земја“, Владата усвои повеќе […]

Вести Изјави Македонија

АВМУ:Владата ги надминува своите надлежности

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) порачува дека Владата  не ги почитува препораките на Брисел за независноста на регулаторот за медиуми како реакција на вчерашната одлука на Владата, да даде негативно мислење за Регулаторната стратегија за развој на аудио и аудиовизуелната дејност за периодот од 2019 до 2023 година и да побара нејзино […]

Вести Изјави Македонија

Манчевски: Порталите треба да имаат уредник и да не се во сопственост на офф-шор компанија

  Владата не смее да биде моторот на реформите во медиумската сфера и за предлог-законот за аудио и аудиовизуелни услуги, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, во воведниот говор на 13. Kонференција „Е-општество“, организирана од Фондацијата за интернет и општество „Метаморфозис“. Министерот рече дека тука има голем етички проблем до каде е […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата денеска ќе ја одржи својата редовна 30-та седница

  Владата денеска ќе ја одржи 30. редовна седница на која ќе биде разгледана динамиката и напредокот во исполнувањето на обврските од реформскиот план „3-6-9“, соопшти владината прес-служба. Пред владините министри денеска ќе се најде на разгледување и информацијата за тринаесеттиот состанок на Поткомитетот за транспорт, животна средина, енергетика и регионален развој помеѓу Европската унија […]