Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Без одлагање брзо и целосно расчистување за опожареното возило на Груби

  Безбедноста е врвен приоритет во едно демократско општество. Владата го осудува чинот на палење на возилото кое го користел првиот заменик претседател на Владата, Артан Груби и смета дека истото е акт на насилство кој е целосно неприфатлив и недозволив во едно демократско општество кое се залага за европски вредности. Сите надлежни институции, истражните […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава против лицето кое го украде возилото на Брзата помош од Кочани

  По преземени мерки и активности, на 03.12.2022 во 15.40 часот полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Д.Н.(18) од Кочани, поради основи на сомнение дека од кругот на болницата во Кочани одзел возило на Итната медицинска помош Кочани.   Како што веќе информиравме, по преземени мерки и активности, возилото било пронајдено […]

Вести Македонија Ударни вести

Камионот на плоштад Македонија немал дозвола за движење

  Возилото на приватната компанија чиј камион неовластено влегол на плоштадот Македонија, по што причинил материјална штета – НЕМА ДОЗВОЛА ЗА ДВИЖЕЊЕ на плоштадот, иако има поднесено такво барање, се наведува во соопштението на Град Скопје. Возачот, странец, државјанин на Турција е приведен и изведен пред суд. За овој настан МВР ќе поднесе и соодветен […]

Вести

Најскап скандал во историјата на автоиндустријата

САН ФРАНЦИСКО (АА) – Германскиот производител на автомобили Фолксваген (Volkswagen – VW) ќе мора да плати рекордни 13,6 милијарди евра на сопствениците на Волксваген возила, за да ја подмири тужбата, соопштија медиумите во САД, пренесува Anadolu Agency (AA). Спогодбата Фолксваген ќе го чини 4,5 милијарди евра повеќе од она што се зборуваше минатата недела. Воедно, […]