Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев и Филипче ги врачија признанијата на 8.500 здравствени работници: И во 2021 вие сте хероите!

  Претседателот Зоран Заев и министерот за здравство д-р Венко Филипче, на директорите и менаџерските тимови на клиниките од јавното здравство кои најнепосредно беа вклучени во борбата со пандемијата од КОВИД-19, денеска им ги предадоа плакетите што ќе им бидат врачени на над 8.000 здравствени работници во земјата за нивното пресудно и исклучително важно учество […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев, Макрон, Меркел и Радев: Потребен е поглед кон иднината за да се решат билатералните спорови, кои влечат корени од минатото

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев во рамките на агендата за учество на Самитот на ЕУ за Западен Балкан, оствари заедничка средба со претседателот на Република Франција Емануел Макрон, канцеларката на СР Германија Ангела Меркел и претседателот на Република Бугарија Румен Радев.     На средбата, на која присуствуваше и заменик-претседателот […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев ги запозна полските тур оператори со придобивките од кампањата „Безбедно како дома“

  Премиерот Зоран Заев се обрати на средба на претставници на 40 тур оператори и на хотелиери од Полска во организација на хотелската асоцијација ХОТАМ што се одржа во Струга.     На средбата, која што се организираше во соработка и со полската агенција Рего Бис, која неделно има три чартер линии за Охрид од […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев-Бутарис: Градење заеднички капацитети за пристап и користење на фондовите на ЕУ за регионалната соработка

  Премиерот Заев го прими поранешниот градоначалник на Солун, политичар и бизнисмен Јанис Бутарис, кој заедно со своите соработници остана во работна посета на Скопје откако вчера учествуваше на Првиот Економски Форум во Скопје во организација на Економскиот Форум од Делфи, Грција, и на Грчката Бизнис Асоцијација во Северна Македонија, а во партнерство и соработка […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Атина ги замрзнува меморандумите со РС Македонија, лути на твитот на Заев

  Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за фудбалската репрезентација, во која не го користи уставното име на државата.     Под наслов „Атина ги замрзнува меморандумите со Северна Македонија“, грчкиот весник „Катимерини“ пишува дека станува збор за три меморандуми кои парламентот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Макрон до Заев: РС Македонија заслужува да ги отпочне преговорите без одложување

  Претседателот на Република Северна Македонија, Зоран Заев денеска пристигна во работна посета на Република Франција. Во Елисејската палата премиерот Заев беше пречекан од претседателот на Република Франција, Емануел Макрон по што следуваше заедничката изјава за медиумите.     „За нас е многу важно што Франција го поддржува процесот на интеграција на Северна Македонија во […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев за „Еуроњуз Албанија“: С.Македонија е доказ дека мултиетничките општества може да бидат пример за сите други земји

  „Ако испорачуваме и Европа мора да испорачува, затоа првата порака е таа – да продолжат процесите, заради тоа што во спротивно се развиваат нон пејпери и дискусии за нови етнички граници, нови граници на држави, а тоа, знаат и децата е можно само со пушки и со оружје. Не нѝ треба тоа, 21 век […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Да не додаваме шлагче, црешка и да правиме торта

  Премиерот Зоран Заев прашан денеска, дали ќе поддржат градоначалник на Скопје од редовите на ДУИ, истакна дека тоа ќе го соопшти коалициониот партнер во сабота. “Јас ќе ви кажам тоа што го знам, а секако сум информиран од мојот прв потпретседател во Владата. ДУИ има убава работа да соопшти во сабота. Убава е затоа […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Под покровителство на Португалија и ЕУ очекуваме решение до крајот на јуни

  Премиерот Зоран Заев за „Утрински брифинг“ на Слободна ТВ, говорејќи за интензивните меѓународни средби изминатиот период, за процесот на остварување на аспирациите на нашата земја за членка на Европската Унија, оцени дека е сосема јасно дека се гради стратегија како Унијата да го врати својот кредибилитет.     „Со лидерите на ЕУ зборувавме за […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев: Упатувам порака до нашиот сосед Бугарија, да покаже европска големина

  Премиерот Заев во интервјуто за вестите на Националната радиотелевизија, истакна дека верува дека ќе се најде решение за отворените прашања со Бугарија, и упати порака директно, до претседателот Радев и до техничката Влада во Софија да покажат европска големина кон еден од своите први соседи, Северна Македонија да дадат шанса да го продолжи процесот […]