Вести Изјави Македонија Ударни вести

Трајанов: Законот за една изборна единица го помина првиот филтер

  Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, ја отвори парламентарната расправа за предлог измените на Изборниот законик, со кои се предлага Македонија да биде една изборна единица, со пропорционален изборен модел, без изборен праг и со Донтов начин на пресметка на бројот на пратеници. Расправата започна по година дена од поднесувањето на предлог […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Со новиот Предлог-Закон администрацијата во петок ќе работи само 4 часа

  Новиот предлог-закон за административните службеници предвидува вработените во администрацијата секој петок да работат со скратено работно време. Во предлогот се наведува: „Полното работно време на административните службеници изнесува 36 часа неделно, односно осум часа дневно од понеделник до четврток и 4 часа дневно во петок, доколку со закон и/или колективен договор поинаку не е […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Напад на лекар или здравствен работник, ќе се смета како напад врз службено лице

  “Напад или посегнување по животот на лекар или здравствен работник, за првпат, ќе се смета како напад врз службено лице”, изјави министерот за здравство Венко Филипче. “Присилба, загрозување на сигурност на лекари и здравствени работници ќе станат посебни кривични дела, кои ќе бидат внесени во измените на Кривичниот закон. Во истиот закон како кривично […]

Вести Македонија Ударни вести

Нападот врз новинари ќе се третира како напад врз службено лице

  Со дефинирање на нападите врз новинарите како напади врз службени лица, министерот за правда Бојан Маричиќ, посочи дека ќе се зголеми безбедноста на новинарите, снимателите и фоторепортерите.     „Во иднина нападот врз медиумските работници ќе се третира исто како напад врз службено лице. Воведуваме строги казни и за закана за напад врз новинари. […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски не го потпиша Законот за за утврдување на правен статус на дивоградбите

  Денеска го известив претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери дека одлучив да не го потпишам Указот за прогласување на Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, изјави претседателот Стево Пендаровски.   Преку вака формулираното законско решение се врши упад во работата на судовите и се овозможува „затскриена“ амнестија […]

Вести Македонија

ПРИЈАВИ ЛИХВА – АНОНИМНО!

Министерството за внатрешни работи во изминатиот период отвори неколку оперативни акции со крајна цел зголемување на севкупната безбедност на граѓаните. Меѓу другите, отпочната е и оперативна акција која има за крајна цел сузбивање на незаконската појава на позајмување на парични средства за несразмерна имотна корист (многу висока камата), позната како лихварство. Кривичниот законик лихварството го […]

Вести Македонија Ударни вести

Јовески за „Јавна соба“: Потребни се измени на Кривичниот законик и јакнење на свеста на граѓаните

  Со употребата на технологијата, интернет комуникацијата, со глобализацијата, се јавуваат и нов вид на кривични дела кои претходно не сме биле ниту во можност да ги предвидиме. Затоа ги поддржувам предлозите за дополнување на Кривичниот законик со кривичните дела „демнење“и „сексуално вознемирување“. Ова го вели републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески во интервју за Дојче веле. […]

Вести Македонија Ударни вести

Обложувалниците ќе се оддалечат на 500 метри од училиштата

  Министерство за финансии подготвува измени на Законот за игрите на среќа и за забавните игри кои предвидуваат просториите во кои се приредуваат игри на среќа да бидат оддалечени на половина километар од училиштата и факултетите. Во најавата за законските измени, објавена на Единствениот национален електронски регистар на прописи (ЕНЕР), се вели дека со постојниот закон не […]

Вести Македонија Ударни вести

Собранието со 62 гласа „ЗА“ го донесе Законот за попис

  Со 62 гласа „за“ и без „воздржани“ и „против“, пратениците од Собранието денеска го донесоа Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија во 2021 година. За усвојување на законот гласаа пратениците од СДСМ и останатите партии од владејачката коалиција, ДУИ и опозициската коалиција Алијанса на Албанците-Алтернатива, додека опозициската партија […]

Вести Македонија Ударни вести

Компаниите бараат ДДВ да се плаќа по наплатена фактура и помали казни

  Компаниите детектирале 60 проблеми при примената на одредени закони, а честите измени на регулативата изминатите неколку години им создавале проблеми во работењето, изјави денеска Јадранка Аризанковска, виш советник во Стопанска комора на Македонија. Стопанска комора, во соработка со другите комори и со помош на УСАИД, го спроведуваат проект „Партнерство за подобра бизнис-регулатива“, за компаниите полесно да ги […]