Вести Свет

Земјотрес со јачина од 5,2 степени ја потресе Грција

  Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Грција во поширокиот регион околу Атина, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки институт (EMSC). Земјотресот се случил во 8 часот и 26 минути по локално време, на длабочина од 11 километри, 79 километри северозападно од Перистери и 12 километри југоисточно од Мантуди.   Засега нема […]

Вести Македонија Ударни вести

Помош на настраданото население погодено од катастрофалниот земјотрес во Мароко

  Земјотресот со јачина од 6,8 степени според Рихтеровата скала кој го погоди Мароко на 8 септември, предизивика големи разурнувања и за жал загинаа и беа повредени илјадници луѓе.   Мароканската Црвена полумесечина реагираше веднаш, обезбедувајќи прва помош и психо – социјална поддршка, помагајќи во транспортот на повредените во болниците, евакуацијата на луѓето од оштетените […]

Вести Македонија Ударни вести

Нашите граѓани во Мароко кои имаат потреба, да се обратат во Амбасадата во Каиро

  Министерството за надворешни работи изразува сочувство за жртвите од катастрофалниот земјотрес што го зафати Мароко со епицентар во провинцијата Ал Хауз, југозападно од Маракеш, во Мароко. Информираме дека нашето Дипломатско конзуларно претставништва во Каиро, е во комуникација со надлежните институции во Мароко, за евентуални наши државјани во погодените региони и потреба за евакуација. Во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Изградба на училиште во Малатија со име Македонија од хуманитарните средства од нашите граѓани

  Црвениот крст упатува голема благодарност до сите граѓани и правни субјекти за поддршката во хуманитарната акција на Црвениот крст, за помош на настраданото население од катастрофалните земјотреси во Турција и Сирија и ја информира јавноста дека во акцијата, вкупно е собрана донација на парични средства во вкупен износ од 63.380.807 денари.   Oд собраните […]

Вести Свет Ударни вести

Земјотрес со јачина од 5,3 степени ја погоди Турција

  Најмалку 23 лица се повредени во четвртокот вечерта во јужна Турција во земјотрес со јачина од 5,3 степени. Центарот за следење на земјотресот во Истанбул извести дека земјотресот се случил во четвртокот во 20:47 часот по локално време. Неговиот епицентар бил во малиот град Јешиљурт во провинцијата Малатија. Турскиот министер за здравство изјави дека […]

Вести Македонија Ударни вести

Герасимовски: Земјотресот од 63-та, катастрофа која не сакаме да се повтори

  По повод 60 години од разорниот земјотрес во 1963 година Општина Центар организира изложба на фотографии и видео проекција од најпогодените локации и објекти но и нивниот нов лик и возобнова по земјотресот. Изложбата е отворена во КСП –Јадро каде градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски одржа пригоден говор порачувајќи дека земјотресот од 1963 […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери: Да не се повтори никогаш! За многу среќни моменти во нашето убаво Скопје

  “Враќајќи се низ историјата на градот Скопје, тоа секако не бил првиот земјотрес. За жал, веројатноста дека нема да биде ниту последниот кој што го погодува овој убав град постои и за во иднина. Почнал во пет часот и 17 минути, а продолжил со помали потреси се до пет часот и 43 минути и […]

Вести Македонија Ударни вести

Делегација на Градот Скопје положи цвеќе во чест на загинатите од земјотресот

  Делегација на  Град Скопје, предводена од Градоначалничката Данела Арсовска, положи цвеќе во чест на загинатите пред споменикот подигнат во сеќавање на жртвите од катастрофалниот земјотрес, што на денешен ден пред 60 години го погоди градот Скопје и е една од најголемите катастрофи во неговата понова историја.    Овој ден засекогаш ќе биде врежан во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес

  Претседателот Стево Пендаровски денеска, по повод 60-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од земјотресот, на Градските гробишта Бутел во Скопје.     Почит кон загинатите во земјотресот оддадоа и делегации од Собранието и Владата на Република Северна Македонија и од Градот Скопје, амбасадори и делегации од дипломатско-конзуларните претставништва […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одбележување 60 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

  Денеска одбележуваме шеесет години од катастрофалниот земјотрес кој во 1963 година го погоди Скопје и однесе бројни жртви, оставајќи илјадници луѓе без покрив над главата.   Шеесет години непребол за загинатите и за разурнатото Скопје кое со помош од целиот свет се крена повторно и се создаде модерен град кој денес „дише“ во духот […]