Вести Свет

Турција ослободува 38.000 затвореници за да направи простор за пучистите

Сподели:

zatvor-860x680

Турскиот министер за правда, Бекир Боздаг денеска соопшти дека владата издала декрет со кој се предвидува околу 38 000 затвореници да бидат ослободени под посебен надзор с.

Странските медиуми јавуваат дека со декретот треба да се подиспразнат преполните турски затвори, во кои допрва треба да се сместат десетици илјади лица кои се товарат за поврзаност со неуспешниот државен удар, извршен на 15 јули.

meta.mk

Сподели: