1198 нови случаи на ковид-19,починати се 26 лица

Сподели

 

Во последните 24 часа се направени 3081 тестирања, а регистрирани се 1198 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 572
-Куманово 41
-Дебар 1
-Штип 49
-Прилеп 53
-Тетово 28
-Струга 34
-Велес 42
-Битола 92
-Охрид 42
-Кавадарци 18
-Гостивар 11
-Гевгелија 3
-Струмица 34
-Крива Паланка 11
-Радовиш 6
-Крушево 6
-Кочани 14
-Пробиштип 5
-Демир Хисар 3
-Македонски Брод 3
-Пехчево 7
-Берово 19
-Валандово 9
-Виница 11
-Делчево 11
-Кратово 5
-Свети Николе 20
-Кичево 33
-Ресен 4
-Неготино 11

Починати се 26 лица, осум пациенти од Скопје (72, 67, 88, 61, 87, 83, 59 и 67г), еден од Куманово (80г), еден од Штип (67г), двајца пациенти од Прилеп (73 и 60г), двајца од Тетово (71 и 56г), двајца од Струга (68 и 37г), двајца од Велес (76 и 55г), четири пациенти од Битола (35, 73, 55 и 82г), тројца од Охрид (46, 67 и 35г) и еден пациент од Гостивар (53г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 621 оздравени пациенти од:

-Скопје 150
-Куманов 41
-Дебар 4
-Штип 36
-Прилеп 42
-Тетово 69
-Струга 12
-Велес 52
-Битола 37
-Охрид 11
-Кавадарци 21
-Гостивар 22
-Гевгелија 11
-Струмица 36
-Крива Паланка 4
-Радовиш 5
-Кочани 12
-Пробиштип 8
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 4
-Валандово 1
-Делчево 6
-Кратово 4
-Свети Николе 3
-Кичево 16
-Ресен 3
-Неготино 8

Досега во земјата се направени вкупно 303.281 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 51213, бројката на оздравени пациенти е 30204, на починати е 1423, а бројот на активни случаи изнесува 19586.