Вести Изјави Интервју Македонија Текстови

ИНТЕРВЈУ со Игор Иванов-Изи: Во нашата работа секој треба да води своја борба

  Вечерва во Кинотеката е прикажан филмот ПРЕВРТЕНО (Upside Down) на Игор Иванов-Изи по повод 15 години од неговата премиера. Дебитантскиот долгометражен игран филм на Иванов ја имаше светската премиера во 2007 година на Интернационалниот филмски фестивал во Карлови Вари, Чешка, каде што беше во конкуренција за наградата „East of West Award“. Малку подоцна ја […]

Интервју Текстови

Гоце Стојановски: КИЦ Романса-Македонска Каменица со богата културна и едукативна содржина

  ДЕНЕС: Колку долго функционира КИЦ Романса во Македонска Каменица и кои се моменталните активности? СТОЈАНОВСКИ: КИЦ Романса функционира од 1995 година, основана со одлука од Советот на Општина Македонска Каменица Истата функционира речиси успешни 27 години, со многубројни активности во изминатите години.     КИЦ Романса оваа година организираше голем број настани од едукативен […]

Вести Интервју Македонија Став Текстови Топ теми Ударни вести

Не се исклучува светска нуклеарна војна – Мерсел БИЉАЛИ

  ДЕНЕС: Морам да признам дека бевте во право кога во една од Вашите колумни, веднаш по руската инвазија во Украина напишавте дека таквата војна, прво ќе има ефект на светска војна, и второ дека ако подолго трае сериозно ќе ја стресе ЕУ, а можеби целиот свет?   БИЉАЛИ: Веројатно по некоја случајност! Оти во […]

Вести Интервју Колумна Македонија Текстови Топ теми Ударни вести

ИНТЕРВЈУ со Д-р Бундовски, најмладиот доктор на првата трансплантација на срце

  Македонската медицина минатата година оствари врвен кардиохируршки подвиг: на државната Клиника за кардиохирургија, под раководство на Проф. Д-р Сашко Јовев, беше успешно извршено првото пресадување на човечко срце. Тој успех годинава беше надграден со уште пет такви трансплантации, со што нашата држава се вреди во земјите каде што се изведуваат најтешките и најсложени операции […]

Вести Изјави Интервју Македонија Став Текстови Ударни вести

ЈАНЕВСКИ: Одлучно за спортот во Општината Ѓорче Петров

    Во текот на изминатите денови кандидатот за градоначалник на општината Ѓорче Петров од граѓанското движење “Одлучно за промени” на ДОМ и ЛДП д-р Љупчо Јаневски, заедно со носителот на листата за советници Бојан Петровски остварија работни посети на повеќе спортски клубови кои функционираат во Ѓорче. На средбите се детектираа проблемите со кои се […]

Вести Интервју Македонија Текстови

Јаневски: Да го направиме Ѓорче место каде ќе сакаат луѓето да живеат, а не да заминуваат

    Интервју со Љупчо Јаневски, кандидат за градоначалник на Општина Ѓорче Петров од коалицијата на ДОМ и ЛДП, под слоганот “ОЛУЧНО ЗА ЃОРЧЕ”   ДЕНЕС: Во трката за Ѓорче влегувате со поддршка на коалицијата на ДОМ и ЛДП. Колку би ја застапувале политиката на зелените, а колку на либералите, што значи тоа во менџирање […]

Вести Интервју Македонија Текстови Ударни вести

Љупчо Јаневски, кандидат за градоначалник: Ѓорче Петров е западната порта на градот Скопје

  Од Директор на Агенција за промоција и поддршка на туризам, до кандидат за Градоначалник на општина Ѓорче Петров, Љупчо Јаневски, со слоганот “Одлучно за Ѓорче”, ќе влезе во трка за татко на Општина Ѓорче Петров. Како кандидат на коалицијата на ДОМ и ЛДП, Јаневски вели дека интелектуалниот капацитет на општината треба да истапи и […]

Интервју Текстови Топ теми Ударни вести

ИНТЕРВЈУ со Драган Маца Маринковиќ: Публиката ми верува и јас ја почитувам

  Драган Маца Маринковиќ е актер, режисер, телевизиски водител и учесник во реалити шоуа. Глуми во голем број филмови, серии и претстави. Препознатлив е по својот уникатен изглед, сараевски шмек, оригинална смисла за хумор и посебно по својата брутална искреност. Во моментов Маца е активен со својата претстава “Каква ти е жената, таков ти е […]

Интервју Настани Текстови Ударни вести

ИНТЕРВЈУ СО ИВАНА НАСКОВА: ЧИКАГО Е ЉУБОВ И ИНСПИРАЦИЈА

  Македонската писателка, стенд-ап комичарка и водителка, Ивана Наскова веќе некое време е во Америка и оттаму ни го најави нејзиниото ново дело. По успешните книги “Секогаш те одбирав тебе”, трилерот “Сетра”, “Вети ќе ме сакаш” и “Совршениот странец”, Ивана ги изненади своите читатели со најавата на нова книга.     За ДЕНЕС магазин, Ивана […]

Вести Интервју Македонија Текстови Ударни вести

МВР: 236 сообраќајни прекршоци во Скопје – 83 за брзо возење

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 236 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 83 санкции, 24 за возење без возачка дозвола, 15 за возење под дејство на алкохол, девет прекршоци што […]