Вести Ударни вести

Во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 63 -Куманово 4 -Дебар 6 -Штип 4 -Прилеп 2 -Тетово 14 -Струга 6 -Велес 2 -Битола 1 -Охрид 4 -Гостивар 12 -Свети Николе 1 -Кичево 1 Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово […]

Вести Ударни вести

Со цитати од Конески и Мартиновски, Ципрас го поддржи Заев: Прогресивното поглавје може да продолжи само со Заев и СДСМ

Претседателот на грчката партија Сириза и поранешен премиер на Грција, Алексис Ципрас упати видео порака со поддршка на претседателот Зоран Заев, СДСМ и коалицијата „Можеме“. Во видеото, цитирајќи ги македонските поети Блаже Конески и Владимир Мартиновски, Ципрас посочи дека претседателот Заев и СДСМ отворија ново прогресивно поглавје во историјата на Северна Македонија, но и на […]

Вести Македонија Ударни вести

Со уривање на хотел продолжи акцијата за рушење дивоградби на охридското крајбрежје

  Со рушење на хотелскиот објект „Грин спејс“, во Охрид продолжи акцијата за отстранување на бесправно изградените објекти на охридското крајбрежје. Со учество на претставници од локалниот и од државниот градежен инспекторат во Охрид, акцијата за рушење на дивоградбите продолжи со уривање на хотелскиот објект лоциран во близина на езерскиот брег, непосредно до стариот пат […]

Вести Македонија Ударни вести

Отфрлена тужбата на министерот Чулев против Владата

  Управниот суд ја отрфлил тужбата на техничкиот министер за вантрешни работи Наќе Чулев против Владата, што тој ја поднесе за повреда на административни процедури  со поништувањето на неговата одлука со која го разрешил началникот на Секторот за внатрешни работи (СВР) Тетово Амир Далип и именувал дополнителен  заменик началник на СВР Тетово. Од Владата денеска […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Заев кон Мицкоски: Ви подарувам државно знаме, знамиња на НАТО и ЕУ и програма на СДСМ за да си ја сакате државата

  На синоќешното ТВ соочување на националниот сервис, претседателот на СДСМ Зоран Заев, на Христијан Мицкоски му подари знамиња на НАТО и ЕУ, како и програмата на СДСМ со негов потпис.     „Бидејќи ова е наше последно соочување, би сакал да остане запаметено. На Мицкоски му подарувам три подароци. Едно македонско знаме, да си […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Ќе ги постигнеме европските стандарди за квалитетен живот на граѓанитe

  На вечерашното ТВ соочување претседателот Заев зборуваше за постигнатите економски резултати и за новите мерки во следниот четиригодишен мандат. „Ако успеавме за 2 години и 7 месеци, просечната плата да ја покачиме од 22.000 денари на 27.206 денари во март 2020 година, или за вкупно 5.000 денари, и ако имавме вкупно 4 години мандат […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Шилегов го победи коронавирусот – денешниот тест е негативен

  Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов утре се враќа на обврските. Тој на својот профил на „Фејсбук“ објави дека денешниот тест покажа дека е негативен на коронавирусот. “Почитувани, вечерва ги добив резултатите од вториот тест на Ковид 19. Како и вчерашниот и денешниот е негативен. И официјално, невидливиот противник е победен. Се гледаме од утре […]

Вести Став Ударни вести

Кекеновски: Гласот за Мицковски е глас за заштитниците на бегалецот од Будимпешта

  Во име на Коалицијата “Никогаш северна, само Македонија” се обраќам до јавноста со цел да ја искажеме нашата згорзеност од денешната изјава на либералдемократот Мицковски на чело на ДПСМНЕ со која по којзнае кој пат ја манипулира јавноста, сопственото членство и симпатизерите  дека “Гласот за малите партии е глас за Заев”. Сакавме да веруваме […]

Вести Македонија Ударни вести

ДИК со герила акција во Охрид и Струга: “Ти си на ред! Гласај безбедно!”

  Државната изборна комисија со голема одговорност ја води кампањата „Ти си на ред“ за претстојните Предвремени парламентарни избори 2020. Со герила акција, за првпат досега, екипата на ДИК ги посетија Охрид и Струга. На плоштадите од двата града беа поставени две големи поставки од големо стаклено ѕвоно и гел за дезинфекција со цел да […]

Вести Македонија Ударни вести

Резултатите од изборните анкети медиумите може да ги објавуваат најдоцна до 9 јули

    Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) ги потсетува радиодифузерите дека резултатите од испитувањата на јавното мислење во врска со предвремените парламентарни избори, согласно Изборниот законик може да се објавуваат најдоцна пет дена пред датумот определен за одржување на изборите, односно најдоцна до 24 часот на 9 јули 2020 година. „При објавување […]