Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Вчера се аплицирани 11.946 вакцини

  На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 510.197 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 3.109 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 11.946 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 891.379 дози вакцини, а ревакцинирани се 381.182 граѓани.  Со последните бројки 63% од населението над 70 години имаат примено барем […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 74 нови случаи и две починати лица

  Во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на КОВИД-19:   Скопје – 16, Тетово – 15, Куманово – 8, Гостивар – 7, Битола – 6, Кичево – 5, Дебар – 4, Струмица – 3, Прилеп, Штип  и Свети Николе – по 2, Охрид, Гевгелија , Радовиш и Берово – по 1.   Регистрирани сe 17 оздравени […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

НУБ: Дигитална изложба по повод 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески

  Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ – Скопје, во рамки на Националната програма за одбележување на 2021 година – Година во чест на Блаже Конески, со неколку комплементарни активности ја одбележува 100-годишнината од раѓањето на Конески, исклучително значајна личност во процесот на кодификацијата на македонскиот стандарден јазик, еминентен лингвист, реномиран славист, втемелувач на македонистиката […]

Вести Македонија Ударни вести

Законот за стечајците е усвоен – надомест од 9.242 денари за стечајците кои ги исполнуваат условите

  Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска ги повика сите стечајни работници кои ги исполнуваат условите предвидени во Законот за стечајци, да се пријават во Агенцијата за вработување, веднаш откако тој ќе стапи на сила. Вчера Собранието едногласно го изгласа Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на […]

Вести Македонија Ударни вести

ЈСП со изменет режим на сообраќај – дежурни 3 билетарници

  Во понеделник, 2 август, поради државниот празник Илинден, јавниот превоз ќе сообраќа по неделен возен ред, а дежурни ќе бидат три билетарници. Од 7 до 19.30 часот ќе работат билетарниците на Транспортен центар и Зелено пазарче, а од 7 до13 часот отворена ќе биде билетарницата во Ѓорче Петров, информираат од ЈСП.

Вести Македонија Спорт Ударни вести

Ракометниот клуб „Алкалоид“ започна со формирање на тимот – склучени првите договори со двајца млади играчи

  Со склучувањето на првите два договора со едни од најперспективните млади ракометни надежи и репрезентативци, РК „Алкалоид“ го започна процесот на регрутација. Мартин Серафимов (21 година), кој игра на позицијата десен бек, и Игор Ѓоргиев (21 година), кој игра на позициите централен и лев бек, својата кариера ќе ја продолжат во новоформираниот ракометен клуб, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Документи за Прилеп и Крушево од Илинденскиот период

    Државниот архив и општина Крушево во чест на Илинден првпат ќе презентираат документи и фотографии од илинденскиот период, кои ја потврдуваат бескомпромисната борба на македонскиот народ за создавање на својата сопствена држава.   Ќе бидат прикажани документи од архивските фондови како: „Околиска управа –Прилеп (1869 – 1912)“, „Општинска управа – Прилеп (1869 – […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

ИЛИНДЕН: Каталог “Записи од АСНОМ” од Боро Бунтески

  Во пресрет на големиот државен  празник Илинден, ви го претставуваме каталогот “Записи од АСНОМ”, од истоимената изложба од 2020 година, автор Боро Бунтески. Каталогот може да се погледне на следниот линк   Првото заседание на АСНОМ е одржано во манастирот “Прохор Пчињски” на 2 август 1944 година. АСНОМ е формирано како највисоко законодавно и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

МЗ: Сите подеднакво ја делиме одговорноста #ВакцинирајСе

  Последните анализи на Националниот институт за јавно здравје на Италија покажуваат дека по февруари, речиси 99% од смртните случаи од Ковид-19 се евидентирани кај лица кои не биле целосно вакцинирани, соопшти министерот за здравство, Венко Филипче.   Во официјалниот извештај на Институтот е наведено и дека бројот на смртни случаи кај оние со две […]

Вести Македонија Ударни вести

Лекарска комора: Лекарите мора да бидат безбедни на работните места

  Лекарите и здравствените работници мора да се чувствуваат безбедно и да бидат безбедни на своите работни места, бидејќи само така ќе може да се вложат со целосен капацитет во лекување на пациентите и унапредување на здравствениот систем, истакнуваат од Лекарската комора. Во таа насока ја истакнуваме важноста на  одлуката за измени на Кривичниот закон […]