Вести Македонија Ударни вести

УЈП: Рок за поднесување на годишни сметки за 2019 година

  Централниот регистар информира дека на 27, 28 и 29 февруари и на 16 март годинава ќе врши прием на годишни сметки и финансиски извештаи за 2019 година од 08 до 20 часот. „Mикро и мали субјекти, што нема да достават годишна сметка во хартиена форма во законскиот рок, ќе имаат можност годишната сметка, согласно […]

Настани Став

Поглед низ клучалката на психијатриската болница во Демир Хисар

  „МНОГУ ЛУЃЕ МНОГУ ПОГЛЕДИ“ Е МАКЕДОНСКИ ПРОЕКТ ЗА КОЈ ЗБОРУВА ЕВРОПА,  ВРЕДЕН ОБИД, ДЕМИРХИСАРСКОТО БОЛНИЧКО СИВИЛО ДА ГО ОБОИ СО БОИТЕ НА ОХРИД ПОГЛЕДНАТ НИЗ ФОТО-ОБЈЕКТИВОТ НА ЕДНА МАРГИНАЛИЗИРАНА ГРУПА – ПСИХИЈАТРИСКИ ПАЦИЕНТИ, НА КОИ ИМ ДАВА ЧОВЕЧКО ДОСТОИНСТВО И ЧУВСТВО НА ПРИПАДНОСТ ВО ЕВРОПСКОТО СЕМЕЈСТВО.     Тенката линија меѓу творењето и психијатриските […]

Вести Македонија Ударни вести

Димитров во Шпанија: Заокружување на процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство во НАТО

  Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеса ќе престојува во работна посета на Кралството Шпанија, на покана на министерката за надворешни работи, ЕУ и соработка, Аранча Гонзалес Лаја. На агендата на разговорите на двајцата министри ќе се најдат прашањата за заокружувањето на процесот на ратификација на Пристапниот протокол за членство на нашата земја во […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО и почетокот на преговорите со ЕУ

  Претседателот на Владата Оливер Спасовски ја заврши дводневната посета на Брисел каде што учествуваше на донаторската конференција „Заедно за Албанија“ и каде што оствари средби со претседателот на Европскиот Парламент Давид Сасоли, со претседателката на Европската Комисија Урсула Фон Дер Лајен, со еврокомесарот за проширување и соседска политика на ЕУ Оливер Вархеји, со генералниот […]

Вести Македонија Ударни вести

Туристичка промоција под хаштагот #onlyiNMacedonia

  На денешната прес конференција директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот, Љупчо Јаневски го промовираше новиот проект  за продукција, дизајн, изработка, печатење и дистрибуција на фото брошура, за кој ќе се одвојат 100.000,00 денари. Истиот  е и дел од Годишната програма на АППТ за 2020г.     “Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот оваа година […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски- Сасоли: Успешните реформи и новата методологија се важни чекори кон скорешно отпочнување на преговорите за членство

  Претседателот на Владата Оливер Спасовски денеска оствари средба со претседателот на Европскиот Парламент (ЕП) Давид Мариа Сасоли. На средбата, на која присуствуваше и заменик претседателот во Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, Претседателот на ЕП Сасоли даде целосна поддршка на сите реформски чекори кои Владата, Собранието и граѓаните ги донесоа во изминатиот период. […]

Вести Македонија Ударни вести

Новиот Закон за енергетска ефикасност стапи на сила

  Новиот Закон за енергетска ефикасност кој минатата недела беше изгласан во Собранието и беше објавен во Службен весник на денеска стапи на сила. Материјата за енергетска ефикасност досега беше регулирана со стариот Закон за енергетика од 2011 година и соодветните подзаконски акти. Имајќи го тоа предвид, постоеше значајна бариера за имплементација на мерки за […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП: Лицата без лични документи законски ќе добијат прв извод, граѓански идентитет

  Го решаваме долгогодишниот проблем на лицата без лични документи. Со Законот за неевидентирани лица во матична книга на родени, што го усвои Собранието, обезбедена е институционално-правна рамка за тие конечно да добијат граѓански идентитет. Целта на овој закон е лицата кои не се евидентирани во матична книга на родени, да се евидентираат во посебна […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје ќе ја презентира програмата за работата на “ЛАЈКА”

    Град Скопје денес ќе ја презентира програмата за работата на јавното претпријатие Лајка. “Изминативе денови во јавноста се изнесоа голем број дезинформации и невистини во врска со програмата. Ве повикуваме во вторник во 18 часот на аргументирана дебата со конструктивни предлози за програмата на ЈП „Лајка, се вели во поканата од Град Скопје – […]

Вести Македонија Ударни вести

ЈСП: Пуштена во употреба “Скопска” билетот за едно возење

  ЈСП информира дека во употреба е пуштен билетот за едно возење. Билетот може да се купи во сите возила на ЈСП Скопје и во билетарниците на ЈСП Скопје. Билетот чини 50 денари, согласно одлуката на Советот на Град Скопје за изменување и дополнување на Одлуката за Интегриран тарифен систем во линискиот превоз на патници […]