Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Бранко Црвенковски: Сопартијци, оградете се од ставовите на Зоран Заев!

  Бранко Црвенковски, поранешниот Претседател на Република Македонија, основач и долгогодишен претседател на СДСМ, упати јавно обраќање до раководството и до членовите на СДСМ, кое го објавуваме во целост: “Почитувани сопартијци, Во изминативе 7 години решив да не бидам на било каков начин присутен во политичката јавност во Македонија. За таквото однесување имав повеќе причини, […]

Вести Македонија

Најавени законски измени за поголема безбедност на новинарите

  На 24. ноември се одржа вебинар на тема: „Изменување и дополнување на Кривичниот законик: Решение за зајакнување на безбедноста на новинарите“ во организација на Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и заедничката акција на ЕУ и Советот на Европа „Слобода на изразување и слобода на медиумите во Северна Македонија (ЈУФРЕКС)“. Главниот заклучок од настанот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Прецизно ги мерам зборовите и ставовите кои ги искажувам во разговор со бугарските соговорници

  “Во сите мои јавни настапи јасно кажувам дека антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле против оние кои беа на страната на фашистите. Моето 20-годишно искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам зборовите и ставовите кои ги искажувам кога разговарам со моите […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ: Време е да создаваме историја која создава иднина за идните генерации

  По повод реакциите за интервјуто на премиерот Зоран Заев, дадено за бугарскиот медиум БГНЕС, Заев се обрати до јавноста: “Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги знам и разбирам до детал. Но, во исто време имам обврска […]

Вести Свет Став

Србија: Влезот од домот на новинар исцртан со неонацистички симболи и говор на омраза

  Со Неонацистички симболи и пораки со говор на омраза исцртани врз влезната врата на новинарот Динко Грухоњиќ во Нови Сад, Србија. Инцидентот е предизвикан по објавувањето напис за графити со слична содржина што се појавија во градот. Во текот на ноќта на 23 и 24 ноември 2020, графити полни со националистички говор на омраза […]

Вести Македонија

Од денеска брзи тестови за ковид-19 во Здравствениот дом во Битола

  Брзи тестови за ковид-19 од денеска ќе се прават и во ЈЗУ Здравствен дом ,,Др. Хаим Абраванел“, во Битола, соопшти директорката Весна Спиркоска за Апла.мк.     Новиот пункт ќе работи со закажување на пациентите преку “Мој термин” од матичните доктори. Резултатите ќе се добиваат истиот ден, поточно неколку часа по тестирањето. Ќе бидат […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ДС не поддржува менување и ревизија на договорот на штета на македонските национални интереси

  Демократскиот сојуз ги повикува највисоките државни функционери кои преговараат со Република Бугарија за да изнајдат решение за симнување на блокадата на почетокот на преговорите за членство во Европската Унија, да го почитуваат достоинството на македонскиот народ, македонскиот идентитет и јазик, вековната борба за национална слобода и да не прифаќаат решенија кои претставуваат ревизија на […]

Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 1.288 нови случаи, 1.078 оздравени пациенти и 39 починати лица

  Во последните 24 часа се направени 3349 тестирања, а регистрирани се 1288 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 570 -Куманово 57 -Дебар 8 -Штип 44 -Прилеп 78 -Тетово 56 -Струга 28 -Велес 32 -Битола 53 -Охрид 30 -Кавадарци 30 -Гостивар 85 -Гевгелија 21 -Струмица 34 -Крива Паланка 5 -Радовиш 13 -Крушево 1 -Кочани 28 […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

ИЗЈАВА на д-р Александар ЛИТОВСКИ

    “Во врска со актуелните политички еквилибристики околу некои историски теми, човек може секогаш одново да се фрапира од леснотијата со која се инструментализира минатото. И, како што обично се случува со политичките изјави, декларации и резолуции во контекст на историските прашања, тие многу често се ненаучни, невтемелени врз изворите и врз контекстот на […]

Вести Свет Ударни вести

Почина Диего Марадона – најпопуларниот фудбалер на сите времиња

  На 60 годишна возраст почина Аргентинската легенда Диего Армандо Марадона. Тој се сметаше за најконтраверзната икона на сите времиња во фудбалот. Диего Армандо Марадона беше поранешен аргентински фудбалер, светски првак од Мексико 1986 и еден од најдобрите и најпопуларни фудбалери на сите времиња. Марадона ја обавуваваше должноста селектор на аргентинската фудбалска репрезентација. Според неофицијални извори, причината  за смртта […]