Вести Македонија Ударни вести

307 нови случаи на Ковид 19, починати се 14 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-137, Куманово-17, Тетово-13, Прилеп-13, Гостивар-10, Штип-4, Битола-7, Велес-15, Охрид-10, Струмица-9, Кавадарци-10, Струга-3, Кичево-8, Свети Николе-1, Гевгелија-6, Неготино-1, Дебар-11, Ресен-5, Крива Паланка-1, Радовиш-4, Берово-1, Делчево-6, Пробиштип-3, Виница-2, Македонски Брод-1, Богданци-3, Кратово-3, Крушево-3. Денеска Институтот […]

Вести Македонија

Почина Бранка Станковска – Нека ѝ е вечна слава! (ВИДЕО)

  Со заминувањето на доајенот на македонското радио и телевизиско спикерство и голем професионалец, Бранка Станковска, останува огромна празнина во етерот, која од нејзината најава на првиот телевизиски пренос од Црн Врв во 1964 година беше препознатлива медиумска појава за многу генерации.   Како маркантна личност на радиото и телевизијата, Бранка Станковска, со нејзината интерпретација […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Не постојат законски пречки за увоз на вакцини против Ковид-19

  Интервентниот увоз на лекови не е никаква новина и години наназад постапката се користела за увоз на вакцини и други препарати појасни денеска министерот за здравство д-р Венко Филипче одговарајќи на новинарски прашања во врска со увозот на вакцините против Ковид 19. Што се однесува до изментите на Законот за лекови, во него ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Во Шуто Оризари точно една година нема матичен гинеколог

  Иницијативата на жени од Шуто Оризари денеска ја одбележа годишнината од немање на матичен гинеколог во нивната општина. „Од 8.000-13.000 жени во репродуктивен период немаат матичен гинеколог во Шуто Оризари, иако сме на сред пандемија со ковид-19, откако пред една година гинекологот ја затвори својата гинеколошката ординација“, велат од Иницијативата на жени од Шуто […]

Вести Македонија Ударни вести

Љупчо Ѓурчиновски е нов полициски командир на ПС „Центар“

  На вчерашната 59-та седница, покрај останатите точки на дневниот ред на Советот на Општина Центар беше и изборот на нов командир на Полициската станица од општа надлежност „Центар“. Советниците имаа можност да бираат помеѓу три кандидати, предложени од Министерството за внатрешни работи, од кои како најдобар кандидат беше избран Љупчо Ѓурчиновски, дипломец на Факултетот […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Чаир купи две амбулантни возила за Итната помош со парите за новогодишно украсување

  Здравствениот дом во Скопје денеска доби две амбулантни возила за транспорт на пациенти, донацијата е од Советот на Општина Чаир. Средствата наменети за новогодишно украсување, општината ги пренамени за поддршка на здравствените служби во борбата против КОВИД19.         Во изјава за медиумите, министерот за здравство д-р Венко Филипче се заблагодари на […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на министерот Спасовски со Вршителот на должност во Амбасадата на Државата Катар, шеик Јасим бин Хамад Ал-Тани

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски имаше работна средба со Вршителот на должност во Амбасадата на Државата Катар, шеик Јасим бин Хамад Ал-Тани. На средбата беа потврдени пријателските односи помеѓу двете држави и беа разменети мислења за тековната соработка и унапредување на истата во областите од заеднички интерес, со особен акцент на областа […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Во Македонија нема мутација на ковид како во Британија

  Министерот Венко Филипче на денешната прес-конференција изјави дека кај нас, во Македонија, нема мутација на коронавирусот како што има во Велика Британија.   „Излегоа анализите на лабораторијата во МАНУ, каде што беше утврдено дека нема мутација на вирусот сличен на тој во Велика Британија. Вирусот кај нас е тој кој беше присутен во последните […]

Вести Македонија Ударни вести

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 322 пациенти

    Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 322 пациенти позитивни и суспектен на коронвирусот. По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 29 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во […]

Вести Македонија Ударни вести

Стопанска комора бара пролонгирање на роковите за поднесување на годишни сметки

    Пролонгирање на роковите за поднесување на годишни сметки и финансиски извештаи преку законски измени на Законот за трговски друштва со цел подобрување на квалитетот на финансиското известување да бидат дел од  економските мерки за петтиот пакет, бара Комората на сметководители при Сојузот на стопански комори на Македонија. Според роковите утврдени во Законот за […]