Вести Македонија Ударни вести

МЗ: Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз

  Соопштение на министерството за здравство до јавноста: “Уништивме сомнителен инсулин од паралелен увоз набавен во времето на ВМРО-ДПМНЕ, тие да одговорат зошто си играле со здравјето на пациентите. ВМРО-ДПМНЕ треба да одговори пред граѓаните зошто набавувало сомнителен инсулин за граѓаните, а не да манипулира на сметка на здравјето на пациентите. Министерството за здравство информира […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски: Празникот да го поминете во мир исполнети со пастирска љубов и грижа за сите верници

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. “Дозволете ми, Вам лично, на сите верници од православна вероисповед, на членовите на Светиот архиjерејски синод и на целото свештенство и монаштво, да Ви упатам искрени честитки […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

“This is Herstory” на Илина Арсова на прво место на меѓународниот филмски фестивал за планински филм

На меѓународниот филмски фестивал за планински филм кој се одржа во Прага на 30. ноември, нашиот документарен проект This is Herstory на Илина Арсова, го освои 1-то место во категорија планински спортови. Фестивалот има  патувачки и натпреварувачки карактер и оваа година обиколи 67 места во Р. Чешка и Словачка. https://www.outdoorfilms.cz/o-festivalu/ Филмот  This is Herstory  е […]

Вести Македонија Став

„Сите лица на револуцијата“ – Стефан Солев

  Говорот „Сите лица на револуцијата“, на студентот на Економскиот факултет при УКИМ, Стефан Солев, го освои првото место на 23-тите Ораторски вечери кои се одржаа на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Радио МОФ интегрално го пренесува победничкиот говор на Солев: „Сите лица на револуцијата“ Пред речиси четири години, среде темнината и чадот на валканите скопски улици, во Македонија […]

Вести Македонија Ударни вести

Заев: Честитки по повод големиот христијански празник “Св. Климент Охридски”

  Премиерот Зоран Заев имаше свое обраќање на духовната академија во чест на празникот Свети Климент Охридски, патрон на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.     “Во мое лично име и во името на Владата на Република Северна Македонија, на сите православни верници, и на Синодот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, упатувам […]

Алтернатива Македонија Настани

Светна новогодишната елка во Скопје

  Светна елката на плоштадот „Македонија“ и отвораен е новогодишниот базар „Винтерленд“, со кој симболично се означи почетокот на новогодишните празнувања во Скопје, а граѓаните ќе имаат можност да ја почувствуваат новогодишната магија и да уживаат во најразновидна забавна програма. Празничната атмосфера беше збогатена со детска претстава проследена со новогодишни и божиќни песни.     […]

Вести Македонија Ударни вести

Изгубените катчиња во Скопје добија свои инсталации

  Градот Скопје и особено, Општина Центар се познати по местата, малите катчиња и урбаните топоними (микролокации), чии називи и повозрасните, но и помладите, ги користат до ден денес, иако дел од нив одамна не постојат.     „Рекорд“, „Стар Ловец“, Маџир Маало, поранешното Корзо (Парк на Франкофони) се четирите локации каде нашите уметници Андреј […]

Вести Македонија Ударни вести

Кабранов по сведочењето на Камчев: Сѐ било фарса, но сум бил како во земјата на чудата

  Ацо Кабранов на фејсбук го искоментира исказот на Камчев одаден во текот на  денешното сведочење во Рекет според кое  Бојан Јовановски и Сергеј Варошлија го малтретирале по телефон и го терале да пријавува во полиција, за на крај Јовановски да излезе негов спасител – пренесува Либертас.мк. -“Утрово неколку новинари ми се јавија да ми […]

Вести Македонија Ударни вести

Благодарници на учесниците во спасувачката акција по земјотресот во Албанија

  Градоначалникот Шилегов и заменик градоначалникот Енвер Малиќи денеска им додели благодарници на пожарникарите и на доброволците коишто беа дел од екипите што заминаа во Албанија и учествуваа во спасувањето на настраданите во катастрофалниот земјотрес во Драч.     Благодарници им беа доделени на доброволците Артан Демири, Исма Рамадани, Неџати Бериша, Зекирија Мурат и Јахи […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО со жалба до Основен кривичен суд-Скопје против одлука за замена на мерките за обезбедување во предметот “Ласкарци|

  Oсновното јавно обвинителство Скопје вложи жалба на Решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје со кое мерката притвор за две лица обвинети во предметот за сообраќајната несреќа на автобусот на „Дурмо турс“ е заменета со гаранција и определени мерки на претпазливост. Решението на судот се однесува на возачот на автобусот обвинет за […]