Алтернатива Музика и Филм Настани

Даворин Боговиќ од „Прљаво Казалиште“ за првпат ќе одржи концерт во Македонија

  Сцена Продукција оваа година со концерт ќе го одбележи својот втор роденден. Првиот вокал и еден од основачите на еден од најпопуларните поп-рок состави во поранешна Југославија, загрепско „Прљаво Казалиште“ за прв пат ќе одржи концерт во Македонија и тоа ексклузивно во Битола.     Даворин Боговиќ екс „Прљаво Казалиште“ на 17-ти август во […]

Алтернатива Музика и Филм Настани Ударни вести

Официјално отворање на третиот Галичник филм фестивал

  Извезен под ѕвезденото небо на недопрената Галичка убавина на височина од 1500м2, денес ќе биде свеченото отворање на третиот по ред Галичник филм фестивал.  Третиот Галичник филм фестивал ќе биде огромен предизвик за изострениот вкус на овие големи уметници, имајќи го предвид фактот дека оваа година во игра се неверојатни 23 филмови кои секој […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“СÈ ПОМИНА ДОБРО” во Кинотека на 11 и 18 август

  “СÈ ПОМИНА ДОБРО” во Кинотека на Северна Македонија 11 АВГУСТ (ЧЕТВРТОК), 18:00 часот и на 18 АВГУСТ (ЧЕТВРТОК), 18:00 ч. Игран филм, Франција / Белгија 2021, 113 мин., колор, ДЦП   Режија: Франсоа Озон (François Ozon)   Сценарио: Франсоа Озон, Филип Пјацо (François Ozon, Philippe Piazzo) Улоги: Софи Марсо, Андре Дисолие, Жералдин Пелас, Шарлот […]

Музика и Филм

ДиЏеј Тодорофф го објави своето 16то по ред ЦД

  Македонскиот ДиЏеј и продуцент Тодорофф, официјално ја издаде својата нова, 16та по ред ЦД -микс компилација од 19 нумери, од жанровите afro house, tech house и vocal house. Тодорофф годинава слави 26 години постоење, а во неговата кариера  има настапувано во Грција, Франција, Шпанија, Италија, Албанија, Бугарија, Дубаи, Абу Даби, Катар, Косово и многу […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Македонскиот хип хоп клуб, „Break a Leg“ Европски шампиони

  Најуспешниот македонски хип хоп клуб, „Break a Leg“ кој брои повеќе од 400 членови, се закити со три титули на Европското првенство во хип хоп 2022 на кое учествуваа над 1800 танчери, од 21 земја од Европа. Имено, танчерите од „Break A Leg“ се прогласени за Европски шампиони во категорија хип хоп бетл за […]

Музика и Филм

Нов сингл на Суперхикс – Крута

  Ви го претставуваме првиот од неколкуте нови синглови на СУПЕРХИКС, снимени во текот на месец јуни оваа година во студиото ТРА ЛА ЛА на Мите Димовски, насловен како “КРУТА“.   Уживајте во истиот и очекувајте го новиот студиски албум на Банда Инструментале а во меѓувреме се гледаме и на концерти ширум Македонија.  

Алтернатива Музика и Филм Настани

“Woodwind Quintet Phil-harmonic Five” од Скопје на Street music во Тирана

    Македонскиот културно информативен центар во Тирана, сношти ги претстави “Woodwind quintet Phil-harmonic Five” од Скопје.           Во несекојдневна и пријатна атмосфера во “Гранд Паркот” во Тирана, овој наш дувачки квинтет имаше едночасовен концерт на отворено, каде се претстави со дела од Хајдн и домашни автори (Љубомир Браноѓолица).     […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Цела Европа во Скопје! Започнува Европското првенство во танци 2022!

  Европското првенство во танци 2022, во наредните неколку дена од 2-ри до 5-ти јули со добра причина, ќе ги обедини најдобрите танчери од Европа во пријателска, семејна атмосфера каде што секој може да дојде и да открие хип хоп танц, да се восхитува на спектакуларните изведби на танчерите.     На првенството кое ќе […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Се одржа детскиот фестивал „Поточиња 2022“ во Македонска Филхармонија

  Викендов, во големата сала на Македонска Филхармонија, се оддржа 19-то издание „Поточиња 2022“.      Како и секоја година, така и оваа, многу забава, игри, песни, дружба и подароци за публиката го одбележаа омилениот фестивал на најмилите и нивните родители.     Детскиот фестивал „Поточиња“ се издвојува во мноштво детски настани со својот концепт […]

Алтернатива Културен Шок Музика и Филм Настани

Режисерот Унковски со претстава “Сите сме птици” во МНТ

  По пауза од 9 години, славниот театарски режисер Слободан Унковски повторно режира претстава во МНТ. Станува збор за претставата „Сите сме птици“, по текстот на либанско-канадскиот автор, Важди Муавад. Премиерата се очекува со почетокот на новата театарска сезона. “Со особена радост ја објавуваме веста за нови креативни почетоци и првата читачка проба на претставата […]