Алтернатива Музика и Филм Настани

Никола Ѓуричко со ново Стендап шоу во Филхармонија

  Фестивалот „Таксират“ во соработка со „Скопје Комеди“ го најавува новото шоу на популарниот холивудски актер, овој пат во улога на стенд-ап комичар – Никола Ѓуричко во Скопје! На 7 март во Филхармонија, Никола ќе настапи со својот нов стенд-ап материјал со наслов „SHOWBIZ“ (Шоубиз). По пауза од три години, 2023 тој ја започнува со многубројни успешни настапи и […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ” на програмата во Кинотека

  “НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ” на програмата во Кинотека,  26/30/31 јануари!   26 ЈАНУАРИ (ЧЕТВРТОК) 20:00 ч. 30 ЈАНУАРИ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00 ч. 31 ЈАНУАРИ (ВТОРНИК) 18:00 ч.   НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТО (Luckiest Man in the World) Игран филм, С. Македонија / Хрватска / Црна Гора 2022, 100 мин., колор, ДЦП       Режија: […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА” во Кинотека од 1-ви февруари

  ТРИАГОЛНИК НА ТАГАТА добитникот на канската „Златна палма“ за најдобар филм во 2022 година, и еден од најнаградуваните филмови на европските филмски награди на ЕФА – освојувајќи ги наградите за најдобар филм, режија и сценарио, како и за најдобар актер – во ФЕВРУАРИ, на Кинотечниот репертоар, со следниве термини:   1 ФЕВРУАРИ ( СРЕДА) […]

Вести Македонија Музика и Филм Ударни вести

Почина актерката Катерина Крстева

  Со огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Катерина Крстева (1938 – 2023), дамата на македонското актерство – популарна меѓу народот како Мара Попара, по улогата во филмот „Во кафулето кај Гене“, соопштија од МНТ.   Катерина Крстева е дел од создавањето на историјата на театарската уметност во Македонија. Нејзиниот препознатлив и […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Таксират Фестивалот започнува со SHORTPARIS во МКЦ

  Јубилејното, 25-то издание на Таксират Фестивал започнува со првиот соло-концерт во Скопје на ексцентричниот бенд SHORTPARIS!   На 16 јануари, Младински Културен Центар ќе биде домаќин на една од „најдобрите live групи“, препознатлива по уникатни настапи. Shortparis предводени од харизматичниот фронт-мен Николај Комјагин својата репутација ја градат на темен, електронски звук спојувајќи „ирационален спазматичен […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Вечерва во КИНОТЕКА: “Журнал за Желимир Жилник” и “Невини волшебници”

  Денес на програмата на Кинотека:   21 ДЕКЕМВРИ (СРЕДА) 18:00 ч. ЖУРНАЛ ЗА ЖЕЛИМИР ЖИЛНИК (Ž Ž Ž / Journal about Želimir Žilnik)   Документарен филм, Србија 2021, 90 мин., колор, ДЦП Режија: Јанко Баљак (Janko Baljak) Возрасна категорија: 14 години Влезница: 100 денари         21 ДЕКЕМВРИ (СРЕДА) 20:00 ч. НЕВИНИ […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Вечерва во КИНОТЕКА филмовите “МИМИ” и “КАНАЛ”

  Денес на програмата на Кинотека:     19 ДЕКЕМВРИ (ПОНЕДЕЛНИК) 18:00 ч.,МИМИ (Mimi)   Игран филм, С. Македонија / Хрватска / Црна Гора 2002, 100 мин., колор, ДЦП Режијa: Даријан Пејовски (Darijan Pejovski) Возрасна категорија: 14 години Влезница: 100 денари       19 ДЕКЕМВРИ (ПОНЕДЕЛНИК) 20:00 ч. КАНАЛ(Kanal)   Игран филм, Полска 1957, […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“ПРЕД И ПОСЛЕ” на Киро Урдин во Кинотека

  На 15 ДЕКЕМВРИ (ЧЕТВРТОК), 20:00 ч. на кинотечната програма е документарниот филм ПРЕД И ПОСЛЕ, по сценарио и во режија на Киро Урдин. ПРЕД И ПОСЛЕ, Документарен филм, Македонија, 45 мин., колор, ДЦП Режија и сценарио: Киро Урдин Наратор: Роберт Мијано Музика: Венко и Васко Серафимовски Монтажа и звук: Владимир Петровски – Картер Камера: Бранд Феро, Слаѓан […]

Музика и Филм

„СУПЕРХИКС – Добар Човек“ (видео)

  Ова е најновиот сингл на Суперхикс со наслов “Добар Човек”. Уште еден од неколкуте кои го најавуваат најновиот студиски албум на вашата Банда Инструментале. Заедно со синглот, Суперхикс упатуваат апел и предлог до Министерството за здравство и сите останати релевантни установи да се субвенционираат сите антидепресиви и релаксирачко/смирувачки медикаменти. Македонија е рекордер по сите […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“ВЕРА СОНУВА ЗА МОРЕТО” на програма на Кинотека

  На програма на Кинотека ВЕРА СОНУВА ЗА МОРЕТО (Vera Andrron Detin)  во НОЕМВРИ   17 НОЕМВРИ (ЧЕТВРТОК) 18:00 ч. 18 НОЕМВРИ (ПЕТОК) 20:00 ч. 19 НОЕМВРИ (САБОТА) 18:00 ч. 21 НОЕМВРИ (ПОНЕДЕЛНИК) 18:00 ч. 22 НОЕМВРИ (ВТОРНИК) 18:00 ч. 23 НОЕМВРИ (СРЕДА) 20:00 ч.   ВЕРА СОНУВА ЗА МОРЕТО(V era Andrron Detin) Игран филм, […]