Колумна Македонија Текстови Ударни вести

Што е екофашизмот и зошто не смее да пушти корен – Иво Босилков

    Интернационалистички, универзалистички и солидарен пристап е единствениот начин да се надмине еколошката и климатска криза, во регионот и пошироко.   “Иднината нема да се состои од бетон и челик, смог и пластика, туку од шуми, езера, планини и ливади, затоа што еколошки свесното општество од иднината нема повеќе да биде во војна со природата”. Изворот на овој инспиративен цитат е манифестот на Брентон Тарант, човекот кој во март минатата година усмрти 51 човек […]

Колумна Текстови

Македонија ќе се распадне ако не влезе во ЕУ – Ерол РИЗАОВ

    Единствен спас Македонија да не се распадне е членството во Европската унија. Оваа одамна позната и загрижувачка опомена е изречена од повеќе научни, интелектуални и политички авторитети и државници, но е и трагично докажана со крвавиот распад на Југославија кој предизвика најголема катастрофа на европскиот континент по Втората светска војна. Ова го повторувам […]

Колумна Текстови

МАЛКУ Е ПРЕДОЦНА, ДРУЖЕ ЗАЕВ! – Георги АЈАНОВСКИ

  Лидерот на СДСМ и македонски премиер Зоран Заев, од предизборен партиски собир деновиве повика на конечна пресметка со последното упориште на бившиот криминален режим, цврсто забарикадиран во највисоките правосудни органи. Притоа процени дека како резултат на таквото дејствување подолго време е блокирано спроведувањето на повеќе реформски зафати, што во крајна линија ги сопира македонските […]

Колумна Текстови

Ветингот во Македонија: промени кон подобро или лажна надеж? – Соња Стојадиновиќ

  Лустрацијата беше непотребна и смешна фарса, неуспешна пресметка и понижување на политичките неистомисленици. За ветингот да успее, треба да ги опфати сите. Ветингот или ветинг системот во Македонија е нова правна алатка која многу ветува. Прво министерство кое се обврза да ја спроведе е Министерството за внатрешни работи и веќе почнаa да се подготвуваат законски измени […]

Колумна Текстови Ударни вести

ШТО КЛЕТВА? – Мерсел Биљали

  Далечниот остров Палмира во северниот Пацифик е откриен од Едмунд Фанинг во 1798 година, и е полн со мистерии. Таму се случувале – исчезнувања, невидливи убиства и паранормални гусарења. Луѓе и бродови исчезнувале без трага. Сега островот е празен. Според митологијата, островот долг период бил воден од чесни водачи и секогаш животот наликувал на […]

Колумна Текстови

Распуштеното собрание не може да оживее – Светомир Шкариќ

    Самораспуштењето на Собранието и предвремените избори се користат од политичките партии како средство за подолго останување на власт, а не за јавно добро. Прво треба да се донесе решение за распишување на изборите, а потоа да се пристапи кон донесување на одлуката за самораспуштање. Тоа е пологично решение отколку да се постапи обратно, […]

Колумна Текстови

DW: Поткрепиме Госп Борисов, поткрепиме сичко – Ерол Ризаов

  Драма во три чина. Во главна улога  Христијан Мицкоски,  Бојко Борисов  и  Али Ахмети. Споредна улога Ерол Ризаов. Прв Чин Бојко Борисов: Вие го поткрепите ли договорот со Бугарија? Христијан Мицкоски: Да, да поткрепиме сичко което е позитивно. Ерол Ризаов: И Гоце Делчев како чистокрвен Бугарин? Христијан Мицковски: Разбира се. Бојко Борисов:  И сите останали Прличев, […]

Колумна Текстови

Социјалниот маркетинг – решение за нееколошкото однесување на граѓаните – БЕСАРТ ЛАЧИ

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја. Загадувањето не заслужува посебен вовед и објаснување, но неколку последици од овој проблем се посебно застрашувачки. Според Светската здравствена организација (СЗО), во нашата држава околу 2.574 смртни случаи годишно се поврзани со загадување на воздухот, а дополнително овој проблем нѐ чини […]

Вести Македонија Текстови Топ теми Ударни вести

Интервју на претседателот Пендаровски за францускиот весник Ле Монд (Le Monde)

  За време на посетата на Париз и учеството на Парискиот мировен форум, претседателот Стево Пендаровски имаше разговор со Ле Монд за актуелните прашања за европската интеграција на Северна Македонија.  Во Париз, претседателот на Северна Македонија очекува гест од Макрон за влез во ЕУ       Нешто помалку од еден месец откако Емануел Макрон […]

Интервју Текстови Ударни вести

ИНТЕРВЈУ СО СТЕФАН ШАШКОВ: “ВНАТРЕШНА ГРАДИНА”

    Терминот “внатрешна градина” е често користен од трагачите по сопството, суфистите, алхемичарите и веќе застарениот Њу Ејџ, во контекст на прочистување на внатрешното битие од сите стратиграфски слоеви на илузиите, но и на знаењето и технологијата, за да се дојде до еден сопствен пристап кон естетичното, во овој случај, во фотографскиот процес. Препознавањето […]