Ратификација на Сенатот во САД за членство на Македонија во НАТО

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: СДСМ води на анкетите пред ВМРО-ДПМНЕ, со коалицијата сме фаворити на изборите

Вести Македонија Став Ударни вести

Столтенберг: Со нетрпение ја очекувам С.Македонија да влезе во нашата Алијанса

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Мицкоски: Предвремени парламентарни избори се неминовни

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Овој викенд почнува зимското сметање на времето

Вести Македонија Ударни вести

ЗАЕВ: Претстојат консултации за техничката Влада и прашањето за изборниот модел

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Собир „Европска иднина за Македонија“ пред француската амбасада во Софија

Вести Македонија Ударни вести

Макрон најави посета на Скопје и Тирана

Вести Македонија Ударни вести

Могерини: Oдложувањето на пристапните преговори е историска грешка

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ: Предвремени парламентарни избори на 12. април 2020 година

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Имаме јасен државен консензус дека ЕУ е единствената алтернатива

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Лидерска средба кај претседателот Пендаровски

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Британскиот Парламент ќе одлучува за новиот договор за Брегзит

  Британскиот Парламент денеска ќе одржи седница, на која пратениците ќе треба да се изјаснат за ревидираниот договор. Новиот договор за Брегзит беше едногласно одобрен од лидерите на ЕУ на 17 октомври. Иако британскиот премиер Борис Џонсон новиот договор го оцени како „одличен“, се очекува тој да има потешкотии при гласањето на договорот во Парламентот, бидејќи против се северноирската Демократска унионистичка партија, која ја поддржува малцинската Влада, како и опозициските партии Лабуристички партија, Либералните демократи, Брегзит партијата и Шкотската национална партија. Претседателот на Европска комисија Жан-Клод Јункер по постигнувањето договор за брегзит ја исклучи можноста од какво било пролонгирање.

Судири на демонстрантите и полицијата во Барселона

  Стотици демонстранти синоќа се судрија со полицијата во центарот на Барселона. На петтиот ден од немирите, демонстрантите палеа огнови и фрлаа камења кон полицијата, која пак возврати со гумени куршуми и солзавец. Протестите започнаа откако беа изречени затворски казни на каталонските лидери осудени за организирање на референдумот за независност во 2017 година. Протестот започна мирно, но во текот на денот неколкумина маскирани демонстранти блокираа широк булевар во близина на полицискиот штаб, запалија канти за отпадоци и фрлаа камења, јајца и други предмети врз полициските сили. Полицијата возврати со солзавец, димни бомби и гумени куршуми кон демонстрантите и распореди водени топови за да мине

Висок функционер на ЕУ: Туск е решен да постигне компромис, Франција не попушта

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, ја утврди агендата на дискусиите на дводневниот Самит на ЕУ. Проширувањето ќе се разговара за време на вечерата, по дискусиите за Брегзит, кои би требало да се одвиваат побргу од очекуваното откако Брисел и Лондон постигнаа договор пред малку. Според висок функционер на Европската Унија инволвиран во подготовката на самитот, Франција засега не покажува знаци на флексибилност, но претседателот Доналд Туск е решен да се обиде да постигне компромис. Сепак, предупредува овој извор, ризикот да не се дојде до договор е реален и не треба да се потценува. Доналд Туск бил во контакт со францускиот претседател

Тајфунот во Јапонија одзеде 70 животи, се трага по 12 лица

  Спасувачите во Јапонија и денеска работат со крајни залагања, трагајќи по 12 лица што уште се водат како исчезнати по ударот на тајфунот во саботата. Последиците по градбите и инфраструктурата се огромни, а досега е потврдена смртта на речиси 70 лица. Силните ветришта и обилните врнежи од дожд што ги донесе тајфунот предизвика бројни поплави и лизгања на земјиштето. Хагибис во саботата најсилно удри во областа што се наоѓа јужно од Токио. Ветриштата достигнувале брзина до 216 километри на час, но главното уништување е предизвикано до огромните врнежи на дожд. Најмалку 176 реки се излеале од своите корита. Многу од супербрзите возови „шинкансен“

Германија и Франција бараат од Турција итно да престане со воената операција во Сирија

  Најмалку 14 лица погинаа, меѓу кои и петмина цивили, во нападот на турските сили врз еден конвој во кој имало и странски новинари, во непосредна близина на градот Рас ал Аин, соопшти Сирискиот Центар за набљудување на човековите права. Според оваа невладина организација со седиште во Лондон, во нападот биле ранети уште најмалку 10 лица. Според известувачот на телевизијата „Франс 2“, во моментот на нападот во конвојот имало и повеќемина странски новинари. "Бевме во конвојот на курдските цивили кој беше гаѓан од турските сили и нивните сојузници во Рас ал Аин. Нашата екипа е добро, но некои колеги загинаа" – напиша на Твитер

Премиерот на Етиопија, Аби Ахмед Али е добитник на Нобеловата награда за мир за 2019 година

  Премиерот на Етиопија, Аби Ахмед Али е добитник на Нобеловата награда за мир за 2019 година. Како што соопштија од Нобеловиот комитет, наградата на Аби Ахмед му се доделува за „неговите заложби да се постигне мир и меѓународна соработка, а особено за одлучната иницијатива да го реши граничниот конфликт со соседната Еритреа“. Аби Ахмед стана премиер во април 2018 година и многу брзо постигна мировен договор со соседната Еритреа со кој беше решен спорот помеѓу овие две земји кој траеше со години. Од Нобеловиот комитет напоменуваат дека Аби Ахмед посредувал и во нормализација на дипломатските односи меѓу Еритреа и Џибути, а спровел и значајни реформи во

Во Приштина трета Парада на гордоста „Во име на љубовта“

    Под слоганот „Во име на љубовта“ денеска ќе се одржи Парада на гордоста во Приштина. Парадата ќе се одржи на плоштадот „Скендербег“ во центарот на градот, со почеток во 11 часот и 30 минути. Учесниците на парадата ќе се движат по главните улици на градот, а за крај е предвидено да бидат одржани говори и културно уметничка програма. Претходните три години на Косово беа одржани три маршеви на ЛГБТ популацијата.

Турската војска почна операција „Извор на мирот“ во Сирија

  Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган вчера објави дека турската војска почна операција „Извор на мирот“ против Курди и терористи на ИД во северна Сирија. Веднаш потоа, турската авијација нанесе воздушни напади врз погранични градови, а подоцна беше почна и копнена операција. Целта на Анкара е да создаде таканаречена “безбедна зона” без присуство на курдската милиција, во која е планирано да се сместат дел од трите и пол милиони сириски бегалци сместени во Турција. Дел од турските медиуми објавија дека операцијата го алармирала и соседен Ирак, кој на границата со Сирија веќе почнал да распоредува војска. Турската офанзива не наиде на одобрување од

Вучиќ доби речник од албански новинар за подобро разбирање во иднина

  Претседателот на србија, Александар Вучиќ доби подарок со посвета, од дописникот на албанската телевизија „Клан“, Идриз Сефери. „На неговата екселенција претседателот Александар Вучиќ мојот личен речник за подобро разбирање во иднина, отколку во минатото“, пишува во посветата, на речникот кој му го подари при интервјуто кое го водеше со Вучиќ за телевизијата „Клан“.     По разговорите со претставниците со Српска листа пред изборите во Косово, Вучиќ на прес-конференција прочита документ на централната изборна коммисија во Косово, на албански јазик, и се пошегува со Сефери дали сѐ добро изговорил. Фотографијата од посветата и врачувањето на книгата ,Вучиќ ја објави на Инстаграм.
Вести Македонија Став Ударни вести

Заев: СДСМ води на анкетите пред ВМРО-ДПМНЕ, со коалицијата сме фаворити на изборите

  Одговори на новинарски прашања, Зоран Заев, претседател на СДСМ   Каков е рејтингот на партијата со оглед дека сте правеле некакви анкети внатрешни во партијата, во однос на кажувањата на опозицијата дека барате час поскоро избори бидејќи паѓа вашиот рејтинг? СДСМ наспроти ВМРО ДПМНЕ води. Водиме со 3% поени, тоа го објавивме јавно и […]

ЕУ ризикува да направи историска грешка на Балканот – Сабин Селими

Македонија ќе биде членка на ЕУ и НАТО – Ерол РИЗАОВ

Заев на состанок на ПЕС: Одлуката за старт на преговори ќе значи признание за реформите

Меркел: Се исплаќа на Северна Македонија да ѝ се даде европска перспектива

СТАВ: Мерсел Биљали – БЕЗ НЕРВОЗА

Вести Колумна Македонија Текстови Ударни вести

Западно-Балканската унија – реалност !? – Мерсел БИЉАЛИ

  Низ историјата, Балканот е познат по хиперталентот за производство на злото. Тука е вообичаено и атеистите да ги цитираат божјите книги. Тука празните зборови имаат поголемо значење од чесните дела. Доволно е да си ги офарбате со некаков лажен патриотизам, за потоа да има гладијаторски игри каде што прво изгинува вистината, невиното и нормалното. […]

Како да сме паднале од Марс – Ерол РИЗАОВ

Вести Интервју Македонија Текстови Ударни вести

Атанасов: Треба да се запали црвеното светло и многу да се работи за да се подобри образованието

  Во образованието владата прави малку, или недоволно. Оттука мојата реакција и желбата да го водам овој ресор, со целосна одговорност, вели во интервју за „Мета“ доскорешниот заменик-министер за образование, Петар Атанасов, кој со ова потврдува дека една од причините за оставката е и амбицијата да стане министер. Тоа синоќа во телевизиско интервју го кажа и премиерот […]

Талат Џафери за црногорски „Вијести“: Ќе им треба време на граѓаните да се навикнат на новото име

Фотографија Фотографија на денот

Фотографија на денот: ГОРДОСТ – Ема КУШЕВСКА

 

7 дена Вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

  МАКЕДОНИЈА – Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од еден до 10, а дневната од 23 до 30 степени. Во Скопје, сончево и топло. Утринската температура ќе се спушти до девет, а дневната ќе се искачи до 28 степени. Продолжува периодот на […]

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Столтенберг: Со нетрпение ја очекувам С.Македонија да влезе во нашата Алијанса

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија. „Процесот на ратификација е на добар пат и со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата Алијанса“, напиша Столтенберг. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Предвремени парламентарни избори се неминовни

  “Имавме плодна и квалитетна дебата, во првиот дел ги реафирмираа сите учесници на средбата ставовите дека остануваме посветени на евроатланската интеграција на Република Македонија, членството во НАТО Алијансата и се разбира работењето понатаму во иднина за добивање дата за отпочнување на преговори со ЕУ. Тука не постоеше дилема кај никој од учесниците и мислам […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

ЗАЕВ: Предвремени парламентарни избори на 12. април 2020 година

  “На лидерската средба е договорено предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 април 2020 година. Нашиот народ ќе си го потврди исправниот пат по кој тргна земјата. Тоа е патот на развој и просперитет, патот што води напред. Тоа се повисоките плати, градежната офанзива, огромната социјална помош, поддршката за домашните фирми, мерките против […]

Вести Изјави Ударни вести

Заев: Граѓаните ќе одлучат да ли ќе градиме партнерство со соседите или ќе продолжиме со конфронтации и проблеми

  Граѓаните имаат мандат да одлучат: Дали да одиме по вистинскиот пат на демократски и европски вредности, патот на развој и просперитет, патот што води НАПРЕД? ИЛИ, да одиме по мрачниот пат на изолација, национализам, поделби и конфликти, односно патот што води НАЗАД? Граѓаните ќе одлучат: ви со сите наши пријатели? Само граѓаните и никој […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Столтенберг: Со нетрпение ја очекувам С.Македонија да влезе во нашата Алијанса

  Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на својот Твитер профил денеска напиша дека имал телефонски разговор со премиерот Зоран Заев, за да ја реафирмира посветеноста на НАТО за пристапувањето на Северна Македонија. „Процесот на ратификација е на добар пат и со нетрпение ја очекувам Северна Македонија наскоро да влезе во нашата Алијанса“, напиша Столтенберг. […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Османи: Денешната неправда не смее да нѐ оддалечи од европските вредности

  “Свесен сум дека изминативе неколку дена секој од нас, на одреден начин, беше под притисок на измешани чувства – на исчекување и надеж, но и на чувство на немир и тензија. И тоа е веројатно нормално, имајќи предвид дека европските интеграции се наша суштинска определба, а припадноста во европското семејство наша автентична ориентација. Сакам […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Милошоски: Рахиќ да поднесе оставка за комуникација спротивна на законот и притворот

  “Во моментот кога лице/функционер (СЈО Катица Јанева) е во притвор, тоа лице не смее директно да комуницира со други лица и институции, освен со својот бранител или преку него. Затоа е мерката притвор. Особено не смее да комуницира со институцијата или вработените на кои може да влијае, кои може да бидат сведоци, а таа […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Кажаровски: Не ми дозволивте да ја докажам невиноста- ме осудивте на доживотен затвор!

  На дел од обвинетите во случајот „Ликвидација“, меѓу кои и новинарот Томислав Кежаровски, нема да им се суди, бидејќи кривичните дела за кои се гонеа се застарени. -“Јас сакам шанса да докажам дека сум невин и судот да ме ослободи, односно да добијам ослободителна пресуда, а не поради застарување или примена на поблага законска […]

banner 300x250 magelan

Курсна Листа

  •  EUR 61.52 ден.
  •  USD 55.27 ден.
  •  CHF 55.87 ден.
  •  GBP 71.28 ден.
  •  AUD 37.90 ден.
  •  CAD 42.21 ден.
Алтернатива Скопје Чита

“Нешто не ти кажав” – Петре М. Андреевски

  Нешто не ти кажав Колку висок оган те изгоре однатре, само ѕидовите празни да ти останат, кај ти покапа месото, светлината, твојата стрмна кожа, оптегната и проѕирна, како вода што не може ништо да ја набрчка: кај ќе ce скине, таму ќе ce состави. A и облеката на тебе што зборуваше cè што можеше […]

Алтернатива Скопје Чита

СКОПЈЕ ЧИТА: “ЅВОНА” – Матеја Матески

Ѕвона Некаде ѕвони. Некаде далеку ѕвони. Звуците се бранови на ветрот низ тревите подгонети. Некаде ѕвони. Продолжително остро и нежно. Глуво е сѐ. Сал ритамот плиска по брегот на железото. Некаде ѕвони. Шибни ме високо и бездно. Бегајте низ кавезот звучен глуво и безнадежно. Некаде ѕвони. Малечок ѕвонам и врискам. Сѐ е затворено. Опчинет за […]

Алтернатива Скопје Чита

Не научив љубовта да ја делам -Ана БУНТЕСКА

Не знамне научив љубовта да ја делампо денови, недели, месециили како во месарница како парче мртво месо да ја измерампа да тргнам колку ќе ти дадам денесиздинстана на тивок огансо зачини внатре и посоленаа останатото да го замрзнам за друг денне научив на милилитри да ја токмампа евеовој месец секоја вечер по една мала чашказа лека […]

Алтернатива Скопје Чита

Мириса на снег… – Дарко ЛЕШОСКИ

„Секоја година кога треба да падне првиот снег, јас помислувам на жената која мене најмногу ме сакала.“ Секоја година во она доба од годината кога мириса и знаеш многу добро знаеш дека ќе падне првиот снег ја помислувам баба ми. Не ја помислувам често – напротив.И се сеќавам после нејзиниот погреб со татко ми се откостивме […]

Временска Прогноза

Skopje
12°
Clear
06:5617:41 CEST
Feels like: 12°C
Wind: 1km/h E
Humidity: 68%
Pressure: 1023.2mbar
UV index: 0
TueWedThu
min 9°C
26/8°C
26/7°C
Хороскоп

Месечен хороскоп за месец мај

Овен   Работа – На самиот почеток ќе имате погодности успешно да ги испланирате и организирате секојдневните активности. Од рака ќе ви оди сè што е поврзано со сообраќај, трговија, преговори и комуникација. Избегнувајте да почнувате големи и долгорочни работи. Мај ќе го започнете со поволен аспект кој ќе ви отвори можност за успешни инвестиции што […]