Вести

Бројот на загинатите во експлозијата во Истанбул се искачи на 11

Сподели:

13413646_1732664616950828_1561195578742212511_n13394080_1732664613617495_7079392487895171537_n13407334_1732664603617496_5903915505902400823_n

Бројот на загинатите во силната експлозија што утрово одекна во центарот на Истанбул, во близина на автобуската станица, се искачи на 11 лица. Загинаа седум полицајци и четири цивили, а повредени се 36 лица, соопштија официјални лица.

Автобус со полицајци бил мета на бомбашкиот напад во истанбулската област Везнечилер. Нападот се случил во раните утрински часови, во време на најголемиот метеж во близина на историскиот дел на градот.

Засега никој не ја презема одговорноста за нападот, а неодамнешните напади во Турција ги изведоа припадници на Исламска држава, курдски екстремисти, како и припадници на радикалната левица.

Сподели: