Вести Македонија Ударни вести

Денеска нов протест за случајот Онкологија „Правда за жртвите“

Сподели:

 

Под мотото „Правда за жртвите“ денеска пред Влада во 18 часот е најавен нов, трет протест за скандалот на Клиниката за онкологија.

Според најавата на Фејсбук, протестот ќе продолжи пред зградата на Основното јавно обвинителство каде ќе се побара судска разрешница за инволвираните во скандалот, но и за, обелоденување на информациите околу истрагата за трагедијата во модуларната болница во Тетово.

„Ултиматумот од минатата недела не е исполнет, особено барањето ОЈО да излезе со детали за текот на истрагата во рок од една недела и поради тие причини протестите ќе ги интензивираме. Нашите барања и ултиматум од овој протест, се: Истрага за инволвираноста на поранешниот министер Венко Филипче и директорот Нино Васев, проширување на истрагата на работата на Детска онкологија, целосна ревизија на работата на Клиниката за Онкологија, правосилни судски пресуди за сите инволвирани во злосторството и криминалот на Онкологија, обелоденување на инфорамциите од истрагата за трагедијата во модуларната болница во Тетово и одговорност од ЈО кое одлучи дека нема кривичо дела во трагичниот случај со малата Јана од Битола“, се посочува во најавата за протестот.

 

Сподели: