Вести

Египетски авион принудно слетал поради дојава за бомба

Сподели:

egipet-er

Авион на египетската компанија „Иџипт ер“ на летот од Каиро за Пекинг принудно слетал во Узбекистан поради дојава за бомба.

Сите 135 патници и 17 членови на екипажот се евакуирани од авионот, а полицијата и спасувачките служби ја пребаруваат внатрешноста на леталото.

Авионот слетал на аеродромот во градот Иргенш, кој е на околу 840 километри оддалечен од престолнината Ташкент.

Безбедносните агенти на аеродромот во Каиро примија анонимна дојава дека во авионот се наоѓа бомба, соопштија египетските власти.

Авион на „Иџипт ер“ на летот од Париз кон Каиро се урна минатиот месец во Средоземно Море, при што загинаа сите 66 патници и членови на екипажот.

http://meta.mk/egipetski-avion-prinudno-sletal-poradi-dojava-za-bomba/

Сподели: