Вести Македонија

МВР потврди: Вработени на Економски факултет се осомничени за примање поткуп

Сподели:

P2121768

Одделот за организиран криминал на Министерството за внатрешни работи (МВР) во координација со надлежното јавно обвинителство ја спроведува акцијата на Економскиот факултет при Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“, потврдија за „Мета“ од МВР.

„Одделот за справување со организиран и сериозен криминал презема мерки и активности во координација со Основното јавно обвинителтво на УКИМ, поради сомневање за сторени кривични дела злоупотреба на службената положба и овластување и примање поткуп, сторени од вработени на Економскиот факултет“, велат од МВР.

Оттаму не откриваат колку и кои лица се осомничени за кривичните дела и дали има уапсени, а повеќе детали за акцијата најавуваат за утре.

Според неофицијални информации, во полициската акција, под кодно име „Еразмус“ , е уапсен професорот и поранешен декан на Економскиот факултет, Бобек Шуклев, а полицијата, наводно, трага по уште седум лица, од кои дел се негови колеги.

Дел од медиумите неофицијално пренесуваат дека еден од осомничените е член на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ).

http://meta.mk/mvr-potvrdi-vraboteni-na-ekonomski-fakultet-se-osomnicheni-za-primane-potkup/

Сподели: