Вести Македонија

НОВА ТВ: Чапаровски се уште се наоѓа во полициска станица

Сподели:

Директорот на неврохирургија, Александар Чапаровски се уште се наоѓа во полициска станица откако вчера беше приведен по пријава од пациент за земање мито. Со него се уште се разговара, инспекторите за финансиски криминал го испрашуваат, потврдија за НОВА од МВР.

„Уште е во полициска станица каде ќе биде задржан до законски предвидениот рок, а потоа ќе биде изведен пред јавен обвинител и ќе му биде поднесена крвична пријава. Обвинителот ќе одлучи дали ќе му биде одредена мерка притвор и дали ќе биде прифатена кривичната пријава“, велат за НОВА во МВР.

Според извори на НОВА, во полициска станица бил приведен само Чапаровски, а и кривичната пријава се однесува само на него, иако за време на апсењето со него во кабинет биле уште двајца познати неврохирурзи.

Неофицијално, Чапаровски побарал пари од таткото на 14 годишно девојче кое требало да замине на лекување во странство, а за возврат требало да издаде конзилијарно мислење. Кај него биле најдени 1000 евра, обележани пари. Извори на НОВА тврдат дека во кабинетот во неговиот шкаф полицијата пронашла илјадници евра, се спомнува сума од 30 000 до 50 000 евра. Во неговиот дом каде што бил извршен претрес потоа, биле пронајдени уште 10 000 евра.

Сподели: