Вести

Официјално отворен најдолгиот железнички тунел во светот

Сподели:

A visitor stands at the Erstfeld-Amsteg section of the NEAT Gotthard Base Tunnel October 5, 2010. With a length of 57 km (35 miles) crossing the Alps, the world's longest train tunnel should become operational at the end of 2017. REUTERS/Arnd Wiegmann (SWITZERLAND - Tags: BUSINESS CONSTRUCTION TRANSPORT TRAVEL IMAGES OF THE DAY)

Најдолгиот и најдлабокиот железнички тунел во светот „Готард“, кој минува под Швајцарските алпи, денеска и официјално е пуштен во употреба.

Тунелот е долг 57 километри. Изградбата траела речиси две децинии, чинела околу 12 милијарди швајцарски франци, а во неа биле ангажирани 2.400 работници.

„Готард“ ќе ги поврзува северна и јужна Европа.

Според швајцарските власти тунелот ќе биде револуција во европскиот товарен сообраќај. Тунелот го престигна јапонскиот тунел „Сеикан“ кој со должина од 53,9 километри до сега беше најдолг на светот и тунелот пдо Ла Манш, кој ги поврзува Франција и Велика Британија, кој е со должина од 50,5 километри.

Низ тунелот за само 17 минути ќе минуваат 260 товарни и 65 патнички возови.

http://meta.mk/ofitsijalno-otvoren-najdolgiot-zheleznichki-tunel-vo-svetot/

Сподели: