Вести Македонија

Орав: Посетата на Хајндл ќе влијае на развојот на настаните

10.09orav1

Еврокомесарот Аиво Орав денеска изјави дека очекува посетата на специјалниот германски пратеник Јоханес Ханјдл на Македонија да влијае на развојот на настаните околу решавањето на политичката криза и најави оти меѓународната заедница ќе продолжи да го помага процесот.

– Се надевам дека оваа посета денеска ќе влијае врз развојот на настаните. Минатата недела јас и амбасадорите на другите членки на ЕУ дадовме изјава и тоа не беше само изјава заради изјава. Сакаме да ги поттикнеме сите страни да постигнат договор во однос на Договорот од Пржино, но, за жал, нема многу позитивни работи да бидат пријавени денеска – изјави Орав по работниот ручек на амбасадорите на земјите членки на ЕУ со Хајндл.

Орав, сепак, се надева дека утре ќе има состанок на работната група на сите четири партии и, како што наведе, можеби ќе се тргне напред. Тој не сакаше да ја коментира содржината на меѓупартиските разговори.

– Нашата улога е да ги собереме сите партии заедно и да им помогнеме да го унапредат процесот. Меѓународната заедница има блиски консултации тука и очекуваме дека политичката криза наскоро ќе биде завршена – рече Орав.

meta.mk

Сподели: