Вести Македонија

Регистрирани се 134 нови Ковид случаи и 3 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 912 тестови, а регистрирани се 134 нови случаи на КОВИД-19:
 
• Скопје – 63
• Битола – 13
• Крива Паланка – 7
• Кавадарци – 6
• Ресен и Крушево – по 5
• Прилеп и Гостивар – по 4
• Куманово, Струга, Берово и Кратово – по 3
• Велес, Штип, Кочани и Гевгелија – по 2
• Тетово, Охрид, Струмица, Кичево, Неготино, Делчево и Македонски Брод – по 1
Од вкупниот број на позитивни (134), регистрирани се 33 реинфекции.
 
Регистрирани сe 144 оздравени пациенти од:
• Скопје – 81
• Битола – 8
• Штип – 7
• Прилеп и Куманово – по 6
• Велес и Кочани – по 5
• Гостивар и Струмица – по 4
• Крива Паланка, Кавадарци, Неготино и Радовиш – по 3
• Ресен, Гевгелија, Тетово, Охрид, Кичево и Македонски Брод – по 1
 
Во текот на изминатите 24 часа пријавено е едно починато лице, од Куманово (65г). Лицето е починато во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица, од Струмица (74г) и Виница (76г). Едно лице е починато во болнички и едно лице во домашни услови. Лицата за починати се пријавени во период од 29.08. – 31.08.2022
Направени се 912 тестови: ИЈЗ-107, ЦЈЗ Скопје-60, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-9, ЦЈЗ Куманово-14, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, Институт за микробиологија–42, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-21, Биотек-90, Систина-29, лабораторија Лаор-0, Синлаб-10, Ремедика-5, Плодност-5, Генеа-0, Никоб Лаб-17, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-6, Ројал Медика–0, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–4, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 430.
Досега во земјата се направени вкупно 2.155.983 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.261, бројот на оздравени пациенти е 330.472, на починати е 9.502, а бројот на активни случаи изнесува 1.287
Сподели: