Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се 838 нови случаи и 22 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 4.078 тестови, а регистрирани се 838 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 430
• Велес – 52
• Битола – 42
• Куманово – 40
• Тетово – 34
• Прилеп – 33
• Струмица – 23
• Кавадарци – 22
• Кичево – 19
• Неготино – 17
• Охрид – 16
• Штип – 15
• Гостивар – 14
• Гевгелија и Ресен – по 12
• Кочани – 10
• Радовиш – 9
• Струга – 8
• Дебар – 7
• Крива Паланка – 4
• Делчево, Валандово, Виница и Демир Хисар – по 3
• Богданци – 2
• Свети Николе, Берово, Кратово, Крушево и Пехчево – по 1
Од вкупниот број на позитивни (838), регистрирани се 118 реинфекции.
Од вкупниот број на починати лица, кај 22 лица се регистрирани коморбидитети.
 
Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 20 починати лица: 10 починати лица од Скопје (69г, 73г, 76г, 77г, 77г, 80г, 81г, 83г, 84г и 85г), 3 починати лица од Тетово (64г, 72г и 74г) и по едно од Кочани (70г), Кратово (84г), Крива Паланка (71г), Куманово (68г), Неготино (83г), Прилеп (83г) и Струмица (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.
Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 2 починати лица од Скопје (2). Починатите лица се на возраст од 77г. до 86г. Лицата за починати се пријавени во период од 03.02. до 14.02.2022. Починатите лица се починати во болнички услови.
Регистрирани сe 1.140 оздравени пациенти од:
• Скопје – 413
• Битола – 98
• Кавадарци – 97
• Велес – 91
• Тетово – 61
• Гостивар – 49
• Струмица – 43
• Куманово и Кичево – по 41
• Неготино – 38
• Гевгелија – 29
• Свети Николе – 25
• Охрид – 19
• Кочани – 15
• Прилеп – 14
• Штип и Крива Паланка – по 10
• Демир Капија – 8
• Ресен и Валандово – по 7
• Виница – 6
• Струга и Дебар – по 5
• Богданци – 3
• Делчево – 2
• Демир Хисар, Крушево и Дојран – по 1
 
Направени се 4.078 тестови преку:
ИЈЗ-326, ЦЈЗ Скопје-72, ЦЈЗ Битола-103, ЦЈЗ Прилеп-65, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-90, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–142, Жан Митрев (Филип Втори)-85, Авицена-132, Биотек-167 Систина-76, лабораторија Лаор-210, Синлаб-27, Ремедика-19, Плодност-53, Генеа-26, Никоб Лаб-441, ВФВ Медикал-88, Ели Медика-38, Ројал Медика–10, Спектра-ММ-23, Рапид Лаб–19, Жан Митрев Струмица–13, Нова Лаб Дијагностика–11, Рамус-21
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.815.
 
Досега во земјата се направени вкупно 1.866.119 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 292.660, бројот на оздравени пациенти е 275.948, на починати е 8.891, а бројот на активни случаи изнесува 7.821.
Сподели: