Вести Македонија Ударни вести

Регистрирани се нови 590 ковид случаи и 3 починати лица

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 1.231 тестови, а регистрирани се нови 521 случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 201
• Битола – 36
• Куманово – 28
• Охрид – 27
• Кавдарци – 23
• Велес – 19
• Кочани – 17
• Штип и Гевгелија – по 13
• Прилеп, Тетово и Струмица – по 12
• Ресен – 11
• Струга и Делчево – по 10
• Неготино – 9
• Гостивар – 8
• Кичево и Радовиш – по 7
• Крива Паланка, Берово и Кратово – по 6
• Свети Николе и Виница – по 5
• Дебар и Богданци – по 4
• Валандово, Пробиштип, Демир Хисар и Пехчево – по 2
• Македонски Брод и Демир Капија – по 1
Од вкупниот број на позитивни (521), регистрирани се 120 реинфекции.
Регистрирани сe 485 оздравени пациенти од:
• Скопје – 187
• Битола – 35
• Тетово – 31
• Куманово – 27
• Кавадарци – 22
• Гостивар – 20
• Кочани и Прилеп – по 18
• Кичево – 17
• Велес , Штип и Струмица – по 16
• Ресен – 10
• Берово – 9
• Неготино – 8
• Гевгелија – 7
• Охрид – 6
• Делчево – 4
• Демир Хисар – 3
• Крива Паланка , Кратово, Богданци и Пробиштип – по 2
• Струга ,Радовиш, Виница, Пехчево, Македонски Брод , Демир Капија и Крушево – по 1
Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 2 починати лица, од Скопје (78г) и Струга(48г). Двете лица се починати во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин е регистрирано едно починато лице од Кичево (74г) ,починато во болнички услови.Лицето е пријавено за починато на 05.08.2022 година.
Направени се 1.231 теста преку: ИЈЗ-187, ЦЈЗ Скопје-82, ЦЈЗ Битола-62, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-28, ЦЈЗ Куманово-40, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–134, Жан Митрев (Филип Втори)-19, Авицена-15, Биотек-27, Систина-28, лабораторија Лаор-6, Синлаб-2, Ремедика-4, Плодност-3, Генеа-16, Никоб Лаб-33, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-5, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-11, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 488.
Досега во земјата се направени вкупно 2.139.217 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 336.560, бројот на оздравени пациенти е 323.536, на починати е 9.429, а бројот на активни случаи изнесува 3.595.
Сподели: