Вести Македонија

Санкционирани 262 возачи во Скопје

Сподели:

 

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 262 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 143 санкции, 31 санкција за возење без возачка дозвола, 17 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се шест мерки за користење мобилен телефон, седум мерки за возач почетник, девет санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила, четири мерки за некористење сигурносен појас…

МВР апелира граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Сподели: