Вести Македонија Ударни вести

Скопјанец осомничен за два обиди за полов напад и силување

  Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 26-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека се обидел да стори две кривични дела – едно кривично дело Полов напад и силување од член 186 став 3 во врска со став 1 и со член 19 од Кривичниот законик и едно кривично […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Осомничено лице за загрозување на сигурноста на британската амбасадорка во Скопје

  Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 55-годишен жител на селото Мешеишта, општина Дебрца, за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Загрозување на сигурноста од член 144 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, на 14 април, се јавил на официјалниот телефонски број на Амбасадата на Велика […]

Вести Македонија Ударни вести

Вработен во АД „Пошта“ од починато лице присвоил 220.000 денари

  Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување службена исправа“, ОВР Дебар поднесе кривична пријава против Д.Ј.(58) од општина Центар Жупа, соопштија од МВР. Вработениот во подружница на АД „Пошта“, во три различни временски периоди, од трансакциска сметка на починато лице, неовластено присвоил парични средства во вкупен износ од 220.000 денари.

Вести Македонија

Кривична пријава за скопјанец, наместо во благајна, парите од уплата на тикети си ги присвоил

СВР Скопје-Единица за економски и компјутерски криминал до надлежното ОЈО поднесе кривична пријава против А.С.(23) од Скопје заради постоење основано сомнение дека пријавениот сторил кривично дело,, Затајување” предвидено и казниво по чл.239 од КЗ. Имено, пријавениот А.С. како вработено лице во правно лице за приредување игри на среќа, на работна позиција „оператор” , во текот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Кумот на Груевски во 30 дневен притвор и мерка одземање на имот

    Постапувајќи по предлог на Основно јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за определување мерка притвор, пред судија на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје денеска беше спроведен Ристо Новачевски заради постоење на основано сомение дека го сторил кривичното дело Перење пари и други приноси од казниво дело по чл. 273 ст.1 […]