Вести Македонија Ударни вести

Владата денеска треба да донесе одлука за полицискиот час

 

Владата денеска треба да донесе одлука за тоа дали ќе има полициски час за време на продолжениот празничен викенд и колку ќе трае.

Препораката на Комисијата за заразни болести препорача полицискиот час да започне утре (сабота) во 19 часот и да трае до вторник до 5 часот.

На предлогот од Комисијата за заразни болести, се спротивставија ИВЗ и ВМРО-ДПМНЕ.

Според министерот за здравство, Венко Филипче оваа Предлог- мерка е заради зголемениот број на новозаболени од коронавирусот и непочитување на мерките за превенција при масовни собирања.

Сподели: