Владата останува на својот став и нема да расправа за дипломатскиот инцидент со Србија

Сподели

Владата на денешната седница нема да расправа за дипломатскиот инцидент со Србија, која пред два дена го повлече целокупниот персонал од својата амбасада во Скопје, на консултации во Белград, поради, како што изјавија од српското раковдство „офанзивните разузнавачки активности во Македонија против Србија“.

Од Владата за „Мета“ велат дека случувањата со Србија не се на дневен ред на денешната седница, а нема да има ниту дополнителни реакции на тврдењата на Белград.

– Ставот на Владата е кажан вчера и остануваме на него – велат од Владата.

Владата вчера соопшти дека без да носи избрзани заклучоци во врска со повлекувањето на целокупниот персонал од амбасадата на Србија, ги поздравува најавите на официјален Белград за „заштита на пријателските односи и за враќање на состојбите во вообичаени рамки“.

Инаку, белградски „Блиц“, повикувајќи се на анонимни извори, денеска во своето печатено издание пишува дека српските дипломати во Скопје, без никаков повод биле следени, а биле применувани и методи на застрашување“. Дел од притисокот, пишува српскиот весник, бил со „одобрeние на странците“.

Шефот на српската дипломатија, Ивица Дачиќ вчера изјави дека Србија е за пријателски односи со Македонија, но, порача дека Белград би можела да го промени ставот во врска со примената на уставното име на Македонија, доколку официјално Скопје го смени својот воздржан став и го поддржи влезот на Косово во УНЕСКО.

meta.mk