Вести Македонија Ударни вести

Во последните 24 часа регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19

Сподели:

 

Во последните 24 часа направени се 1.271 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 42
• Битола – 15
• Кочани, Неготино и Ресен – по 4
• Кавадарци и Гостивар – по 3
• Куманово, Велес, Кичево и Свети Николе – по 2
• Прилеп, Охрид, Струмица, Струга, Крива Паланка и Демир Хисар – по 1
Од вкупниот број на позитивни ( 89 ), регистрирани се 17 реинфекции.
Регистрирани сe 58 оздравени пациенти од:
• Скопје – 29
• Битола – 11
• Гостивар, Велес и Прилеп – по 3
• Куманово, Демир Хисар и Тетово – по 2
• Кочани, Кавадарци и Охрид – по 1
Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин дополнително не се регистрирани починати лица.
Направени се 1.271 тест преку: ИЈЗ-158, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-46, ЦЈЗ Прилеп-12, ЦЈЗ Тетово-22, ЦЈЗ Куманово-29, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–67, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-19, Биотек-41, Систина-38, лабораторија Лаор-24, Синлаб-21, Ремедика-14, Плодност-9, Генеа-14, Никоб Лаб-81, ВФВ Медикал-10, Ели Медика Плус-9, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб–15, Жан Митрев Струмица–6, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 539.
Досега во земјата се направени вкупно 2.034.656 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.595, бројот на оздравени пациенти е 300.675, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 633.
Сподели: