Вести Македонија Ударни вести

Затворени гласачките места – постигнат е цензусот, до 18:30 гласале 44,5% од гласачите

Сподели:

 

Во 19 часот затворени се сите избирачки места на кои граѓаните на Република Северна Македонија можеа да гласаат на вториот круг од шестите претседателски избори.

На 3.480 избирачки места во Републикава и на 32 места во странство на шестите претседателски избори можеа да гласаат 1.808.131 граѓанин запишани во избирачкиот список.

Државната изборна комисија објави дека до 18:30 часот излезноста на претседателските избори изнесува 44,5%.

Претседателот на ДИК, Оливер Дерковски додаде дека денешниот изборен ден поминал мирно и оти нема пријави за посериозни инциденти или попречувања на гласачкиот процес. Статистичките детали околу излезноста по општини може да го проследите во приложениот видео материјал од прес-конференцијата на ДИК:

Сподели: