Зијадин Села поднесе оставка од функцијата претседател на АА

Сподели

 

Претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, си поднесе оставка по неуспехот на изборите за членови на Советот на Општина Тетово.

„Од овој момент, преземам одговорност и давам неотповиклива оставка од претседател на партијата. Во периодот што следува највисокиот орган на партијата меѓу два конгреса – Централното собрание, треба да заседава и да одлучи во врска со тоа кој ќе биде вршител на должност претседател на партијата“, изјави Села.

Села нема да се кандидира за претседател на АА, бидејќи, како што изјави, според статутот на партијата има право само два пати да го направи тоа.

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците Арбен Таравари изјави дека Села одиграл историска улога во ослободувањето на државата од канџите на диктатурата.

„Во многу важен пресврт во историјата на македонската држава, тој се стави на чело, ризикувајќи го сопствениот живот за да може државата да се ослободи од канџите на диктатурата што ја освои. Салите и ходниците на парламентот за малку ќе се сменија на крајот од него, но за среќа Зијадин преживеа и со него победи демократијата, а особено мирот триумфираше поради него, бидејќи таа вечер кога беше варварски силуван во собраниската сала, неговите сериозни слики го окупираа медиумите насекаде … албанскиот народ, како никогаш досега, без разлика дали припаѓа на Алијансата, дали е на ДУИ или на која било друга партија, излезе на улица за да ја дели правдата, но нивниот повик за мир и воздржаност беа историски и го покажа однесувањето на мудар човек“, изјави Таравари.