Вести Свет Ударни вести

Ким Јонг Ун се сретна со Си Џинпинг

Сподели:

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун од 25. до 28. март престојувал во Пекинг, на своето прво официјално дипломатско патување од преземањето на функцијата во 2011. година.

Државните медиуми во двете земји потврдиле дека Ким бил во Кина на повик на кинескиот претседател.

Ким, кој бил пречекан од Кси со голема помпа, изјавил дека е подготвен за денуклеаризација во склад со волјата на поранешните севернокорејски лидери, јавува агенцијата “Sinhua”.

Ким потврдил дека е подготвен да се сретне со американскиот претседател Доналд Трамп, откако неколку месеци беа разменуваа закани меѓу Пјонгјанг и Вашингтон поради севернокорејската нуклеарна програма.

Сподели: