Вести Македонија Свет Ударни вести

ДС ја поздравува иницијативата на министерот Маричиќ за промена на изборниот модел за локалните избори

  “Демократскиот сојуз ја поздравува иницијативата на министерот за правда Бојан Маричиќ за промена на изборниот модел за локалните избори и воведување отворени листи, но оценуваме дека овој чекор не е доволен за демократизација на политичкиот систем и рамноправни услови за изборен натпревар на сите политички субјекти. Демократскиот сојуз смета дека периодот по завршувањето на […]

Uncategorized Вести Свет Ударни вести

19 години од терористичкиот напад во Њујорк и Вашингтон

  Денеска се одбележуваат 19 години од терористичкиот напад извршен на 11.септември 2001 година, во Њујорк и Вашингтон, во кој загинаа 2.983 лица Кулите на Светскиот трговски центар се урнаа два часа по ударот на авионот, при што загинаа 2.606 лица, вклучувајќи 343 пожарникари и 60 полицајци. Нападите се случија кога терористи киднапираа четири авиони […]

Вести Свет Ударни вести

Украинскиот патријарх што тврдеше дека ковид-19 е божја казна за истополовите бракови, заболе од корона

  Поглаварот на Украинската православна црква (УПЦ), Патријархот Филарет е позитивен на корона вирус. Поглаварот стана познат со својата изјава дека пандемијата на ковид-19 е божја казна за истополовите бракови, јавуваат светските медиуми. Украинската православна црква соопшти дека 91-годишниот поглавар се наоѓа на болничко лекување и неговата здравствена состојба е стабилна. Црквата преку пост на […]

Вести Свет

Хоти на средба со шефот на НАТО, Јенс Столтенберг

  Премиерот на Косово Авдулах Хоти, како што објави на Фејсбук, денеска ќе се состане со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, пренесува РСЕ. „Во вторник, во Брисел се среќавам со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кому му благодарам за неговата подготвеност. Косово е благословено со своите пријатели, од двете страни на Атлантикот“, напиша […]

Вести Свет Ударни вести

Во потрага по вистината и дезинформациите за Алексеј Навални

  Сервисот за борба против дезинформации polygraph.info анализира тврдење објавено на руската новинска агенција „Спутњик“ во врска со труењето на рускиот опозициски водач Алексеј Навални. Имено, откако Навални беше префлен во Германија од болница во Сибир во состојба за која неговите соработници велеа дека е последица на труење, германската влада објави дека Навални е отруен со супстанцата […]

Вести Свет Ударни вести

Конте: „Повеќе од 274.000 заразени и околу 35,000 мртви. Точка”

  Италијанскиот премиер Џузепе Конте рече дека „нема зборови“ за луѓето кои го негираат постоењето на коронавирусот и порача да ги погледнат бројките, пренесе МИА. Во врска со најавите за митинзи на противниците на вакцината за коронавирус и луѓето кои ја негираат пандемијата, Конте се обрати „на оние што се собираат во Рим и кои […]

Вести Свет

Берлускони во болница поради ковид-19

  Поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони (83) е примен во болница во Милано поради компликации од инфекцијата со коронавирусот, пренесува МИА. Здравствената состојба на Берлускони не е загрижувачка, ја цитираат британските медиуми партијата на Берлускони „Форца Италија“. Неговиот личен лекар, Албето Зангрлио, во средата објави дека Берлускони е позитивен на Ковид-19. Тогаш беше кажано дека […]

Вести Свет Ударни вести

Србија и Косово ќе потпишат документ во присуство на Доналд Трамп

  Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска во Овалната соба во Белата куќа ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Авдулах Хоти. Американскиот претседател со тоа ќе присуствува на церемонија на потпишување на документ меѓу Србија и Косово, за кој вчера пишуваа српските медиуми и ќе земе учествуво во трилатералниот состанок, […]

Вести Свет Ударни вести

СЗО: Брзото укинување на вонредните мерки е рецепт за катастрофа

  Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Аданом Гебрејесус предупреди дека пребрзото укинување на вонредните, превентивни, антиепидемиски мерки е – „рецепт за катастрофа“. Шефот на СЗО истакна дека земјите кои сериозно се однесуваат кон отворањето на економијата и општеството мора да имаат сериозен однос кон спречување на ширење на коронавирусот и оцени дека […]

Вести Свет

Во Италија првпат од мај над 1.000 нови случаи на ковид-19

  Во Италија во изминатите 24 часа регистрирани се 1.071 новозаболени, што е највисока бројка од мај, кога беше укинат карантинот, пренесува МИА. Во Италија на 12 мај, шест дена по укинувањето на десетнеделниот карантин беа регистрани 1.402 заразени лица. Од почетокот на епидемијата во Италија со новиот коронавирус се инфицирале над 258.00 луѓе, од […]