Спорт

100.000 илјади евра казна за фудбалскиот сојуз на Хрватска!

Сподели:

УЕФА го казни Фудбалскиот сојуз на Хрватска, парично со 100.000 евра, и со забраната на продажба на билети на лица кои се наоѓаат на листата на хулигани.

хрватска

Казната од УЕФА е поради инцидентите кои група навивачи ги предизвикаа на натпреварот со Чешка кој заврши 2-2, одигран во Сент Етиен на 17.јуни.

На овој натпревар група на хрватски навивачи во 85. минута предизвикаа прекин на натпреварот откако на теренот фрлија факели.

Исто така се води постапка против Хрватска и поради инцидентот на мечот со Турција, одигран во првото коло каде навивачите користеа пиротехника на трибините, а еден од фановите влета на теренот и заедно со фудбалерите го прослави голот на Модриќ.

хрватска1 навивачи

Хрватскиот фудбалски сојуз, во изминатите 5 години, само поради навивачите ја наполни касата на УЕФА со над 500.000 илјади евра.

The post 100.000 илјади евра казна за фудбалскиот сојуз на Хрватска! appeared first on Спорти.


Source: Sporty

Сподели: