Во соработка со SPORTY.MK

Сите спортски вести се превземени од спортскиот портал Спорти

Sporty Logo

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт

Започнува пријавувањето за 11-то издание на Авицена Женска трка

  Најголемата и најпозната трка за натпреварувачките од понежниот пол во земјата, Авицена Женска трка, на 9 април, 2023 (недела), ќе го оддржи своето 11-то издание во организација на Сојузот на спортови на Скопје и под покровителство на Град Скопје и Агенцијата за млади и спорт. Оваа трка ги поттикнува учесничките на здрав животен стил […]

Спорт

Новак од утре повторно е број еден тенисер во светот – Од големиот ривал доби моќна порака!

Најдобриот светски тенисер Новак Џоковиќ по десетти пат во кариерата го освои гренслемот Австралија опен во Мелбурн. Покрај ова големо достигнување и 22. Грен слем во кариерата, Новак повторно од утре ќе владее со АТП листата и светскиот тенис. Неговиот ривал, младиот шпанец Карлос Алкараз до утре наутро ќе биде број еден на АТП листата, […]

Спорт

Доминацијата на скандинавците продолжи – Данска трет пат по ред стана светски шампион во ракомет!

Ракометарите на Данска се старо-нови светски шампиони, бидејќи во финалето ја совладаа Франција со 34:29 (16-15). „Викинзите“ остварија хет-трик и со тоа станаа првата селекција во светот која успеала да врзе три титули по ред бидејќи се владетели на светот од 2019 година. Данска до победата ја предводеа Лауге со 10 гола, Питлик со 9 […]

Спорт

(ВИДЕО) Шпанија ја одбрани бронзата на СП во ракомет 2023 – Со пресврт совладан домаќинот!

Шпанските ракометари го освоија бронзениот медал на Светското првенство во ракомет 2023. фото: Jonathan NACKSTRAND / AFP / Profimedia Во мечот за третото место Шпанија го победи домаќинот Шведска со 39:36. Швеѓаните беа подобри во првото полувреме кое заврши со четири гола предност, но во вторите 30 минути дојде до целосен пресврт. Најефикасни во победничкиот […]

Спорт

Од оваа сума ќе ви се заврти во глава – Еве колку пари заработи Новак по освојување на Австралија Опен!

Српскиот ас Новак Џоковиќ денеска направи голем подвиг откако по 10-ти пат во својата величествена кариера го освои тенискиот гренслем Австралија опен. фото: Eurosport Освен јубилејниот 10-ти трофеј, победата над Стефанос Циципас во финалето му донесе многу пари на србинот. По денешното финале на сметката на Новак уплатени се неверојатни 2,97 австралиски долари, што е […]

Спорт

,,Кристијано се враќа во Европа,, – Ал Наср објави шокантни детали, а тренерот го потврди заминувањето!

Кристијано Роналдо наскоро би можел да го напушти Ал Наср и да се врати на Стариот континент! фото: Profimedia Кристијано Роналдо штотуку пристигна во Ал Наср, а веќе се зборува за негово заминување од тимот. Тренерот Руди Гарсија истакна дека е сигурен како неговиот нов напаѓач ќе се врати во Европа. Иако има 37 години […]

Спорт

(ФОТО) ХАОС во Јамајка – Атлетската легенда Усеин Болт остана без 13 милиони долари на сметката!

Легендарниот Усеин Болт се соочува со исчезнување на повеќе од 12,7 милиони долари од неговата сметка во инвестициска фирма од Јамајка. Осумкратниот олимписки шампион бил информиран дека има само околу 12.000 долари на неговата сметка на Stocks and Securities LTD (SSL). Зборуваше и Линтон Гордон, адвокатот на познатиот спортист. ,,Ќе одиме на суд за овој […]

Спорт

(ВИДЕО) Леброн полуде поради недосудената лична грешка – Лејкерси загубија поради оваа одлука на судиите!

ЛЕБРОН Џејмс беше лут откако Лејкерси загубија од Бостон Селтикс со 125-121 по продолжението. фото: USA TODAY Sports / ddp USA / Profimedia На четири секунди до крајот на регуларниот дел, при 105:105, ѕвездата на Лејкерси се упати кон кошот на Бостон за да го постигне победничкиот кош. Положувањето не беше прецизно, а судиите не […]

Спорт

(ВИДЕО) Шампионот ,,Предаторот,, Френсис Нгану исфрлен од УФЦ – Тој искрено кажа зошто заминува!

Првиот човек на најелитната ММА организација УФЦ, изјави дека е прекината соработката со Камерунецот Френцис Нгану и дека УФЦ наскоро ќе добие нов шампион во тешка категорија. УФЦ ја прекина соработката со актуелниот шампион по неуспешните преговори за нов договор. “Му понудивме на Нгану договор со кој би станал најплатен тешкаш на сите времиња, тој […]

Спорт

(ФОТО) Вакво нешто не сме виделе во фудбалот – Напаѓачот на ,,Волците,, ги помести границите, а сега цел свет му се смее!

Фудбалерот на Вулверхемптон, Адам Траоре е познат како играч кој пред секој натпревар ги мачка рацете со масло за тело. фото: sky sports Но, се чини дека во пресрет на натпреварот со Манчестер Сити претера. Фотографија од подмачканите раце на шпанскиот фудбалер брзо стана вирална на социјалните мрежи. Таа насмеа многу луѓе до солзи, бидејќи […]