Во соработка со SPORTY.MK

Сите спортски вести се превземени од спортскиот портал Спорти

Sporty Logo

Спорт

Висока победа за “АЛКАЛОИД” во четвртото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

  Шахистите на Алкалоид успешно ги продолжуваат борбите на Европскиот Клупски Куп. Мечот од четвртото коло беше со императив за висока победа, како предуслов да се продолжи трката за една од медалите. Алкалоид со 4 победи и две реми дојде до резултат  5:1 против екипата „Итака“ од Србија. Ковалев, Шанкланд и Криворучко со сигурна игра […]

Спорт

Минимален пораз на ШК “АЛКАЛОИД” во третото коло на Европскиот Клупски Куп 2019

  Во дерби мечот на третото коло ШК Алкалоид загуби со минимална разлика 2,5 : 3,5 од Рускиот шампион “Mednyi Vsadnik” од Санкт Петербург. Очекувано, ова беше многу тежок меч, во сите шест партии се водеше напрегната борба, на моменти со минимална предност за шахистите на Алкалоид. Сепак, на крајот пет партии завршија со реми, […]

Спорт

Втора победа на ШК “АЛКАЛОИД” на Европскиот Клупски Куп 2019

  Во второто коло на Европскиот Клупски Куп во шах, “АЛКАЛОИД” извојува нова победа над екипата “Raika Rapid Feffernitz” од Австрија. Текот на мечот покажа дека нема лесни противници, па така по три часа игра резултатот во мечот беше нерешен, со три реми на прва, втора и четврта табла: кај Андреикин, Шанкланд и Криворучко. Највозбудлива […]

Спорт Ударни вести

Шаховскиот Клуб “АЛКАЛОИД” стартуваше со победа на Европскиот Клупски Куп 2019

  Шахистите на “АЛКАЛОИД”, успешно стартуваа на годинешниот Европскиот Клупски Куп во Улцињ, Црна Гора. Тие во првото коло, со победите на Шанкланд, Криворучко, Ковалев и Недев извојуваа висока победа од 5:1 против екипата “Echiquier Mosan” од Белгија. Сепак, сериозниот пристап и борбеноста на противниците им донесе две реми партии, кај Андреикин и Инаркиев. Во […]

Македонија Спорт

Шаховскиот Клуб “АЛКАЛОИД” повторно на Европскиот Клупски Куп 2019

  Шаховскиот Клуб АЛКАЛОИД, продолжува со настапите на Европскиот Клупски Куп, што оваа година се одржува од 10 до 16 Ноември во Улцињ, Црна Гора.     Во 2016 година ШК Алкалоид го освои Европскиот Клупски Куп и ја понесе титулата Европски Шампион!  Со 12 бодови во седум мечеви (пет победи и два нерешени меча, […]

Спорт

Јубилеј на “Златен гонг”: 50 години од првата боксерска манифестација во Скопје

  Јубилејот од половина век период од одржувањето на првата боксерска манифестација го става “Златен гонг” на позиција на македонски спортски бренд, истакна директорот на Агенцијата за млади и спорт Дарко Каевски на прес конференција во АМС.     Каевски додаде дека оваа манифестација дава посебен допринос во развој на македонскиот спорт благодарение на напорите […]

Алтернатива Настани Спорт

Првенство во шах за млади на Град Скопје

  Детскиот културен центар” Карпош” и град Скопје по четврти пат пат во Р.С. Македонија се организатори на првенството во шах за млади. Првенството ќе се одржи на 04. ноември, со почеток во 10 часот, во Свечената конгресна сала во хотелот Александар Палас. На натпреварот од основните училиште има пријавено по шест, додека од средните […]

Вести Спорт

“СПОРТ ДА, ДРОГА НЕ“ за здрава иднина на нашата младина

  Со организираниот фудбалски натпревар помеѓу младите на Фудбалската Академија на Ф.К. Шкупи и Ф.К Влазрими од Слатино, во спортската сала “Енвер Идризи“ во Чаир започна реализацијата на проектот под мотото “СПОРТ ДА, ДРОГА НЕ“. Со ова Општина Чаир и Министерството за Внатрешни Работи отворија едно ново поглавје на меѓуинституционална соработка за зајакнување на едукативните […]

Алтернатива Македонија Настани Спорт

РК Охрид: Сите тимски и сплотени да помогнеме за ЈАНА!

  “Вечерашниот натпревар помеѓу РК „Охрид“ и РК „Бутел“ ќе има и хуманитарен карактер. Сите средства собрани од продажбата на влезниците за натпреварот ќе бидат донирани за охриѓанката Јана Арсовска. Дополнително во СРЦ „Билјанини Извори“ ќе бидат поставени и кутии за донации од охридскиот Црвен крст. Влезниците за натпреварот може да се набават на билетарницата […]

Алтернатива Настани Спорт

Скопскиот Wizz Air” маратон за прв пат квалификациски за СП

  “   Виз Ер” Скопскиот маратон во 2020 година, ќе се одржи на 10 мај и за прв пат ќе биде квалификациска трка за светско првенство за старосни категории под капата на „Abbott World Marathon Majors“. “Виз Ер” Скопски маратон стана партнер со „Abbott World Marathon Majors“. Ова е серијал од шесте најголеми маратони […]