Вести Свет Ударни вести

УНИЦЕФ: Шокантно ниво на напади врз деца во конфликтните зони

Детскиот фонд на Обединетите Нации, УНИЦЕФ, соопшти дека нападите врз деца во конфликтните зони низ светот достигнале „шокантни“ нивоа во 2017 година. Во нивниот нов извештај тие наведуваат дека постои широко и отворено игнорирање на меѓународното право кое го заштитува најранливото население. Директорот на УНИЦЕФ, Мануел Фонтејн вели дека децата се мета во нивните домови, […]

Вести Македонија Ударни вести

Џафери: Несериозно е да се помисли на нови избори во 2018 година

“-Несериозно е да се помисли да има нови избори во 2018 година, затоа што Македонија ја чекаат процеси за евроатлантската интеграција и реформи кои треба да се спроведат”, изјави денеска претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тој изрази надеж дека на седницата на 9. јануари, која ќе биде прва во следната година, ќе присуствуваат и пратениците […]

Вести Свет Ударни вести

Путин ја предаде кандидатурата за претседателските избори

Владимир Путин и ја предаде на Централната изборна комисија документацијата за поднесување на кандидатура за претстојните претседателски избори. Централната изборна комисија во понеделникот одби да ј регистрира кандидатурата на лидерот на опозицијата Алексеј Навални. Него кандидирањето му е оневозможено затоа што во 2013 година кривично е осуден за проневера од 16 милиони рубљи или околу […]

Вести Македонија Ударни вести

Градот Скопје воведува бесплатен јавен превоз

Градоначалникот Петре Шилегов денеска објави итни мерки и препораки за намалување на загадувањето на воздухот. “Во согласност со Законот за квалитет на амбиентниот воздух, а во насока на намалување на загадувањето на воздухот со кое сме особено соочени во последниве неколку дена, како и во согласност со ингеренциите што ги имам како градоначалник на Град […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Заев – покровител на Светската средба на децата бегалци

  Во организација на Републичкото здружение “Т`га за југ” и останатите егејски здруженија во земјата, идното лето во Скопје ќе се одржи петтата Светска средба на децата бегалци од Егејска Македонија. Како што дознаваме, премиерот Зоран Заев прифатил да биде покровител на оваа хуманистичка манифестација чие основно мото е “Мир во светот- осуда на војните […]

Вести Македонија Ударни вести

Мерките на владата за заштита од загадувањето утрово стапија на сила

Поради измерена висока концентрација на штетни честички во воздухот од над 200 микрограми на еден метар кубен на две места, од денеска стапуваат на сила мерките на владата за заштита од загадувањето, соопшти портпаролот на владата Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција. Бошњаковски соопшти дека мерките се стапени на сила од 9.30 утринава. Тие меѓу другото предвидуваат […]

Вести Македонија Ударни вести

ВЛАДА на РМ: МРТ ги прекршила професионалните принципи за сеопфатно информирање

Владата на вчерашната седница ја утврдила предлог – одлуката за усвојување на годишната програма за работа на Македонската радио-телевизија, за 2018 година и предлог – одлука за одобрување на финансискиот план за 2018 година на МРТ. „Оваа одлука е придружена со мислењето на Владата во кое се истакнува дека ненавременото ставање на годишната програма за […]

Вести Македонија Ударни вести

Град СКОПЈЕ: Награди за најдобар полицаец, пожарникар и крводарител во Скопје

Енвер Малиќи, заменик-градоначалникот на Град Скопје, денеска свечено им ги додели наградите на најдобиот пожарникар, полицаец и крводарител на територија на град Скопје за 2017 година. За најдобар пожарникар е прогласен Џеват Ибраими, командир на одделение во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, најдобар полициски службеник за 2017 година е Зоран Павловски, вработен во […]

Вести Македонија Ударни вести

Канческа – Милевска ќе оди на суд за јавните набавки за Музејот на ВМРО

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, го одобри обвинителниот акт за предметот на СЈО „Тендери“. – Советот за оценка на обвинителен акт на Одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 постапувајќи по обвинителниот акт на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење […]

Вести Македонија Ударни вести

МОН: Наставниот кадар по новогодишните празници да биде слободен до 9 јануари

Наставниот кадар да биде слободен до 9 јануари по новогодишните празници, препорачало Министерството за образование и наука, со цел да се почитува правото на вработените во училиштата на четириесет часовно работно време во петдневна работна недела, како и намалување на трошоците за загревање на училишните објекти. „Согласно Календарот за работни денови за учебната 2017/2018 година, […]