Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Кинеските вакцини пристигаат многу брзо – се финализираат деталите

  Авансот за вакцината Синофарм го повлековме за наша сигурност, но тоа не значи дека вакцините нема да стигнат, истакна министерот за здравство д-р Венко Филипче, во вечерашното гостување во Дневникот на Канал 5 телевизија. -Со оглед на тоа што самиот процес траеше подолго време од тоа што сите ние на почетокот планиравме, понатаму се […]

Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Димитриевски: Љубчо Георгиевски да го врати македонското државјанство и да се извини на македонскиот народ

  Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, на својот фб профил, реагираше на предлогот кој го даде поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за тоа како да се реши спорот со Бугарија. Тој напиша: “Акцискиот план кој што вечерва го предложи поранешниот Премиер Љупчо Георгиевски е срамен и понижувачки за Македонија и Македонскиот народ. Овие ставови директно ги […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ЛК и д-р Даниловски: Комплетен ресет на системот и поставување на вистински цели и вредности

  Пандемијата ја истакна важноста на глобалната соработка, ни покажа дека целото човештво се наоѓа на ист брод, дека сите сме делови од еден затворени систем на врзани садови, а вирусот може да се победи некаде, само ако е поразен насекаде. Но пандемијата покажа и дека е потребен комплетен ресет на општествениот систем, истакна епидемиологот проф. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: Изградбата на Клинички е транспарентен, помина времето на криминални зделки во здравството

  „Конечно треба да сфатите дека криминални зделки на тоа што сте учени веќе нема, во нашиот здравствен систем“ – истакна министерот за здравство д-р Венко Филипче, одговарајќи на пратеник од ВМРО ДПМНЕ, кој во Собранието постави пратеничко прашање за изградбата на новиот Клинички центар.     -Клиничкиот центар што вие требаше да го правите […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Заев за случајот “Монструм”: Процесот е воден на транспарентен начин

    Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, одговара на пратенички прашања во Парламентот. „Секој заслужува правда, повторување на постапки и одговорност ако се огрешил пред законот. Дел од процесите завршија успешно како Сопот, дел со казни. Овој случај доби повторување“, посочи премиерот Заев, повикувајќи се на одлука од правосудните органи, во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Филипче: За 10 до 14 дена ќе го завршиме процесот на имунизација на сите здравствени работници

    Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска изјави дека околу 180 илјади граѓани се регистрирани во системот „Мој Термин“, со возраст над 70 години и хронични болести.   „Од нив, 50-тина илјади се веќе пријавени преку веб-страницата „Vakcinacija.mk“ или преку матичните лекари за вакцинација, меѓутоа ние имаме и дополнителни механизми коишто ќе ги […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пристигна и втората пратка на вакцини од Србија за Македонија

  Денеска пристигна и втората пратка на вакцини од Србија. “Со овој чин на пријателство и добрососедство, а на иницијатива на премиерот Зоран Заев и српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги вакцинираме сите здравствени работници кои работеа и работат со КОВИД пациенти” – изјави министерот Филипче. “Досега 1.300 се вакцинирани и целата количина од 8.190 […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Шекеринска: Органите да дадат одговор кој го информираше Мијалков и го овозможи неговото бегство?

  Барање на политичка, но и кривична одговорност од поединци, кои придонеле и дозволиле да побегне поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, најави вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. Таа смета дека одговорноста треба да се бара и во извршната власт и кај правосудните органи и смета дека за […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Бегството на Мијалков ги дискредитира напорите за справување со криминалот и високата корупција

  Претседателот Стево Пендаровски во врска со бегството на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков ги повикува сите надлежни институции да ги преземат неопходните мерки со цел да биде спроведено судското решение за негов притвор. „Вакви случувања се неприфатливи за земја која очекува да започне преговори за членство во Европската Унија и која напорно работи на реформирање на правосудниот […]

Вести Изјави Македонија

Претседателот Пендаровски: Неопходен е Закон за вонредна состојба

На иницијатива на Претседателскиот центар за политичко образование, денеска се одржа конференција на тема „Вонредна состојба: научени лекции и идни предизвици“. Конференцијата претставува почеток на поширока дебата на стручната и општата јавност, во однос на потребата на изготвување на Закон за вонредна состојба. Во своето обраќање на отворањето на конференцијата претседателот Пендаровски се осврна на […]