Вести Изјави Македонија Ударни вести

Владата обезбедува евтина струја од 100% домашно производство за 70.000 компании

  „Им се обраќам на граѓаните и им кажувам. Во нашата земја има регистрирани нешто над 71.500 активни субјекти. 70.000 субјекти од нив се на регулираниот пазар за електрична енергија, тоа значи дека државата им ја гарантира цената и снабдувањето со електрична енергија која тие ја користат, односно се обезбедени со струја по гарантирана цена, […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Економско-енергетскиот совет донесе одлуки со кои се обезбедува топлинска и електрична енергија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, на вонредната прес-конференција ги соопшти одлуките кои вчера беа донесени на Економско-енергетскиот совет, а во насока на стабилно обезбедување на топлинска и електрична енергија. Економскиот-енергетскиот совет штотуку заврши и донесовме одлуки кои сакам да ги споделам со јавноста, а се однесуваат на сигурно, стабилно снабдување со енергенси во наредниот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците, упати честитка до припадниците на бошњачката заедница во Република Северна Македонија. “Почитувани припадници на бошњачката етничка заедница, Ви го честитам 28 Септември, Меѓународниот ден на Бошњаците. Овој ден е еден од важните празници што го симболизираат богатството од етнички, верски, јазични и културни […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џафери со честитка по повод Меѓународниот ден на Бошњаците

  Претседателот на Собранието Талата Џафери од свое и од име на пратениците припадници на бошњачката заедница во Македонија им го честита 28 Септември – Меѓународниот ден на Бошњаците со желба празничниот ден да го поминат во добро здравје и расположение, во семејна благосостојба и напредок на  најмилите. “Ова е веројатно најтурбулентниот период од последната […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Борисов го осуди исвиркувањето на бугарската химна

Лидерот на ГЕРБ и поранешен премиер на Бугарија, Бојко Борисов, го осуди синоќешното исвиркување на бугарската химна на почетокот на фудбалскиот натпревар против македонската репрезентација синоќа во Скопје. Соседите во Северна Македонија, вели експремиерот, не ги разбираат европските вредности.     „Почит за момците од бугарската фудбалска репрезентација! Вака се брани достоинството на нашата нација! […]

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

МНР го осудува говорот на омраза на фудбалскиот натпревар меѓу Северна Македонија и Бугарија

  Министерството за надворешни работи упатува јавна реакција и осуда за, како што наведува во соопштение, вчерашниот израз на говорот на омраза што можеше да забележи во текот на фудбалскиот натпревар меѓу репрезентациите на Северна Македонија и Бугарија. “Спортските настани претставуваат највисокиот израз на принципите на фер однос, меѓусебна почит и натпревар во спортски дух. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Ширењето невистини нема да ја реши енергетската криза

  Реакција на изјава на премиерот Димитар Ковачевски “Жалам што морам уште еднаш да ја констатирам неспособноста на Владата за справување со предизвиците од енергетската криза, а со кои се соочуваат и скопјани. Она што уште повеќе загрижува е неинформираноста на институциите за сопствените ингеренции кога станува збор за системот за снабдување со топлинска енергија […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: 53 случаи на криумчарење на мигранти и кривичен прогон против 62 лица

  Во интервјуто за вестите на АЛСАТ-М, на тема мигранти и постапки и мерки кои ги презема Министерството за внатрешни работи за зачувување на безбедност во државата и регионот, министерот Спасовски истакна дека и покрај тоа што на Блискиот Исток нема моментални активни жаришта на Блискиот Исток,  решението на проблемот на кризата мора да се […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Граѓаните би плаќале 5 пати повисоки сметки за струја без субвенциите

  Во Северна Македонија шестотини илјади домаќинства се снабдуваат со субвенционирана струја, како и седумдесет илјади компании кои се на регулираниот пазар. Ако Владата не субвенционира 80% од цената на струјата, сметките на граѓаните би биле пет пати повисоки, рече во интервју за НРТВ, претседателот на Владата Димитар Ковачевски. „Во моментов Северна Македонија со субвенционирана […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Пендаровски: „Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици“

  Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на јавната дебата на тема „Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици”, во организација на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) и Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП), а под покровителство на Претседателот на Република Северна Македонија.     “Овој настан е […]