Вести Македонија Став Ударни вести

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

  ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази, обидувајќи се да го дискредитира претседателот Пендаровски и неговиот кредибилитет. Со ваквата политичка комуникација ВМРО-ДПМНЕ нема да постигне ништо. Граѓаните добро знаат кој е претседателот Пендаровски, кој е постојано транспарентен, отворен и меѓу граѓаните. […]

Вести Изјави Македонија Став

Тодороска: Како дозволивме државава да нѝ се распаѓа пред очи?

  „Како дозволивме државава да нѝ се распаѓа пред очи?, ми е првата мисла. Иако го знам одговорот, прашањето не ми дава мир, изјави за „Скопско ехо“ професорката Катерина Тодороска зборувајќи за актуелните состојби во државата. Таа потенцира дека се направени три крупни грешки во изминатиот период во Македонија. -Прва е приватизацијата. Со процесот не беше само […]

Вести Македонија Став

ДУИ: Не уценуваме, бараме еднаквост, а ВМРО ДПМНЕ да се изјасни против Русија и за Европа

  Демократската Унија за Интеграција смета дека ВМРО-ДПМНЕ продолжува еднаквоста во општеството да ја доживува како уцена. ВМРО ДПМНЕ за жал ги отфрла прогресивните идеи поради заробеноста во конзервативниот ум на замислената етничка доминација во заедничката држава. Бараме од ВМРО ДПМНЕ да се надмине себеси, да прифати еднаквост во општеството, и истовремено да се изјасни […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Политички консензус за медиумска корупција преку злоупотреба на европско знаменце во Собранието

  Ние, професионалните новинарски организации и граѓанските здруженија од медиумскиот сектор во Македонија, категорично се спротивставуваме на обидите за враќање на државното рекламирање во медиумите пред изборите, спроведени преку скратена постапка и со злоупотреба на европското знаменце, се наведува во реакцијата на ЗНМ. Станува збор за Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот […]

Вести Македонија Став

ДУИ: Граѓаните ги преплавија канцелариите на ДИК за поддршка на Бујар Османи за претседател

  Од раните утрински часови голем број граѓани во регионалните центри на ДИК во Куманово, Скопје, Тетово, Гостивар, Дебар, Кичево, Струга, Чашка и низ целата држава го ставија својот потпис во поддршка на кандидатот на Демократската унија за интеграција за претседател на државата, Бујар Османи. Демократската унија за интеграција им се заблагодарува на сите оние […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ: Ковачевски да не бара вина кај новинарите

  Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) изразува сериозна загриженост поради изјавите на г. Димитар Ковачевски, кои создаваат непотребни тензии кон новинарите, особено во предизборен период. Негативниот и агресивен политички говор кон новинарите ги зголемува ризиците од напади кон новинари, а воедно и го нарушува правото на граѓаните да бидат правилно информирани. Појаснуваме дека на […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Се заострува режимот за градби во старото градско јадро на Охрид

  “Продолжуваме посветено да ги исполнуваме препораките на УНЕСКО за заштита на Охридскиот Регион, и во таа насока е изготвениот Предлог на закон за измени и дополнувања на Законот за прогласување на Старото градско јадро на Охрид за  културно наследство од особено значање”, се наведува во денешнот соопштение на Министерството за култура. “Со Предлог-законот кој […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Шефот на обезбедувањето на Мицкоски ќе биде отстранет и без работен ангажман

  Споменатото лице за кое медиумите известуваат дека било дел од инцидент е ангажирано како дел од обезбедувањето, но истото не е шеф на обезбедување на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.  Од она што ни е познато станува збор за лична нетрпеливост меѓу двајцата полициски службеници. По ваквиот настан, истото ќе биде отстрането од обезбедувањето и нема […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Јанушев: Поднесовме кривична пријава за Оливер Спасовски

  ВМРО-ДПМНЕ денес поднесе кривична пријава против лицето Оливер Спасовски, кој како поранешен министер за внатрешни работи е лично и директно одговорен за хаосот со личните документи, изјавија од партијата. “Ова е кривичната пријава, која што само што беше поднесена во Јавното обвинителство. Оливер Спасовски кој што кажував во својство на министер за внатрешни работи […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Понижувачки однос на државното правобранителство кон новинари на АЛФА ТВ

  Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагира на непрофесионалниот и понижувачки однос кон новинарите од АЛФА ТВ од страна на државното правобранителство. Конкретно, станува збор за одговорот на испратените новинарски прашања по електронски пат во контекст на спорните закони за енергетика кои се во собраниска процедура, каде правобранителството во повратна комуникација кон новинарот поставува […]